Jak popularyzować ekologię?

Autor: Rafał Pawłowski
25 marca 2008

Wydany pod egidą National Geographic album 365 kroków ratujących planetę to pozycja nieco kontrowersyjna. Cel, jaki jej przyświeca, jest szczytny - popularyzacja w życiu codziennym działań, które służą ochronie środowiska naturalnego. Dyskusyjny jest jednak sposób tej proekologicznej agitacji.

Na album składa się 365 przepięknych zdjęć przyrody autorstwa znanego francuskiego fotografa Philipe'a Bourseillera okraszonych krótkimi poradami dziennikarz-ekolog Anne Jankeliowitch dotyczącymi siedmiu dziedzin życia: domu, zakupów, pracy, spędzania czasu wolnego, transportu, ogrodu oraz wychowania dzieci. Znajdziemy tu zarówno zachętę do segregowania odpadków, oszczędzania wody, jak i recyclingu choinek, świadomego kupowania, etycznych lokat bankowych itp. Ponieważ publikacja przygotowywana była z myślą o o rynku francuskim, część z nich dotyczy społeczeństw rozwiniętych, a nie - jak polskie - rozwijających się. Dlatego też niektóre rady wydać się mogą lekko absurdalne (nakłanianie szefa w firmie do rozwiązań proekologicznych), inne zaś trudne, zbyt kosztowne bądź niemożliwe w naszych warunkach do realizacji (wybór banku oferującego etyczne lokaty; zakup mebli z certyfikowanego drewna itp.).

Autorzy nakłaniają także do decydowania się na zakup żywności i rzeczy produkowanych lokalnie, by chronić środowisko przed zanieczyszczeniami wynikającymi z transportu; sugruję też preferowanie papieru makulaturowego, co z kolei przyczynia się do chronienia drzewostanów. W osłupienie wprawia jednak fakt, iż czynią to wszystko na... 848 stronach kredowego papieru, który zadrukowano w Hong Kongu! Za ten stan rzeczy odpowiada oczywiście wydawca, a nie autorzy, jednak takie podejście wydawnictwa mocno dyskwalifikuje idee, które publikacja próbuje nam przekazać.

Idąc za radą Bourseillera i Jankeliowitch pierwszy z 365 kroków ratujących planetę należałoby poczynić już w księgarni, zostawiając ich książkę na półce. Posiadanie opisywanego albumu w domowym księgozbiorze byłoby bowiem mało ekologicznym aktem snobizmu. Warto jednak przejść się do biblioteki i spróbować pozycję Bourseillera wypożyczyć, by, po zapoznaniu się z cennymi radami, wróciła ona w miejsce, gdzie wiedzę tę posiąść mogą także inni zainteresowani tematem.

365 kroków ratujących planetę

Autor: Philippe Bourseiller
Wydawnictwo: G+J RBA
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2007
Liczba stron: 848
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-60006-51-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 79,00 zł


blog comments powered by Disqus