Red Rising #1 - Złota krew (wyd. II)

patronat gildii
okładka
Autor: Pierce Brown
Tłumaczenie: Kinga Składanowska

Kto walczy z potworami, sam musi stać się potworem.

Życie Czerwonych na Marsie nie jest łatwe. Zwłaszcza życie Helldiverów, którzy w kopalniach Marsa wydobywają cenne helium-3. Nigdy nie widzą słońca. Nie zawsze mają co jeść. Żyją krótko. Umierają młodo.

I nie ma dla nich sprawiedliwości.

Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje skazany na śmierć. Nie wie jeszcze, że to dopiero początek.

Los daje mu szansę, aby walczyć o wolność dla swoich ludzi. O wolność wszystkich Kolorów niewolonych surowym prawem Złotych najeźdźców, którzy przed wiekami opanowali Układ Słoneczny.

Darrow musi tylko stać się Złotym. Wślizgnąć się w szeregi panujących i rozbić system od środka.

Przed nim nie tylko bolesna przemiana, lecz także długa i żmudna walka o pozycję na szczycie społecznej piramidy. Żeby stać się Złotym, Czerwony Helldiver musi nie tylko zmienić skórę, lecz także przeżyć. Co wcale nie jest takie proste, bo Instytutem Marsa, szkołą przyszłych władców, rządzi tylko jedna zasada: przeżyją najsilniejsi.

Czy słaby Czerwony zdoła skończyć szkołę bogów?

Czy zdoła rozpalić zarzewie zagłady i obalić Złotą tyranię?

Trylogia „Red Rising” to debiutancki cykl powieści Pierce’a Browna, którego ostatnia część ma się ukazać w przyszłym roku. Cykl ten wyróżnia się kreacją świata, nawiązującą do mitologii starożytnej Grecji, a także bardzo szybka, przygodowa akcja. Styl narracji – relacja w czasie rzeczywistym – jeszcze mocniej dynamizuje opowieść i pozwala łatwo wciągnąć się w lekturę.

„Red Rising” wpisuje się w popularny nurt dystopii dla young adults, młodych dorosłych. Jest to opowieść o młodym człowieku, który samotnie walczy z opresyjnym systemem.

Trylogię Browna cechuje epicki rozmach na miarę Homera i dynamika awanturniczych powieści Dumasa. Kreacja świata i bohaterów stawia Browna w tej samej klasie opowieści, do której należy klasyczna już „Gra Endera” Carda czy też o wiele nowsze powieści z powracającego nurtu fantastyki dystopijnej, takie jak cykl Suzanne Collins, „Igrzyska śmierci”, „Niezgodna” Veroniki Roth czy „Więzień labiryntu” Dashnera Jamesa. Podobnie jak utwory tych pisarzy, także cykl Browna może doczekać się ekranizacji, prawa zostały już wykupione.

Wydawnictwo: Drageus Publishing House
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2015
Tytuł oryginalny: Red Rising
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 432
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788364030673
Wydanie: II
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus