Recenzja książki "Granice lodu"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
24 września 2011

"Granice lodu" to drugi tom trylogii "Ewilan z dwóch światów". Jej główną bohaterką jest dziewczynka imieniem Camille, której paryski żywot to nic w porównaniu z życiem w pełnym wyobraźni i magii świecie Gwendalavir. To na niej spoczywa nadzieja mieszkańców magicznej krainy, gdyż tylko ona może odeprzeć czyhające zagrożenie. Jako Ewilan wraz z grupą przyjaciół wyrusza do tytułowej Granicy Lodu, by zmierzyć się z rozmaitymi wrogami – owadzimi Ts'żercami, ogrami i bojownikami Chaosu, a także najpotężniejszą istotą większości fantastycznych światów – smokiem.

Proza Bottero jest łatwa i przyjemna. Fabuła miejscami wydaje się naiwna, postacie płaskie i stereotypowe, a świat przedstawiony prosty i słabo opisany. Teoretycznie wszystkie te cechy przemawiałyby na niekorzyść książki, jednak jeśli weźmiemy poprawkę na docelowego odbiorcę, wady okażą się zaletami. Otóż "Granice lodu" skierowane są do czytelników najmłodszych, którzy – sami bądź za namową rodziców – chcą oderwać się od ekranów telewizorów czy monitorów i sięgnąć po książkę, lecz początkowo trudno im skupić się na skomplikowanych wątkach lub przebrnąć przez długie opisy. Bottero doskonale wyczuwa swojego czytelnika i daje mu to, czego ten może chcieć: sprawną akcję, proste rozwiązania i nieco liniową fabułę, prowadzącą czytelnika z punktu A do punktu B.

Gwendalavir to świat z natury dobry. Owszem, znajduje się w nim zło w postaci intruza, który jest eliminowany przez bohaterów, ale z reguły to uniwersum wyidealizowane, dzięki czemu czytelnik odczuwa przyjemność, przebywając w jego obrębie. Niestety, taka kreacja sprawia, że książka traci walory dydaktyczne, które w literaturze przeznaczonej dla najmłodszych są zawsze wysoko pożądane. Dziecko, czytając opisy Gwendalavir zamiast poznać lepiej otaczający je świat, poznaje ów fikcyjny, , który jest zdecydowanie dużo mniej różnorodny i problematyczny.. "Granice lodu" są więc dziecięcym czytadłem – przyjemnym, acz nieużytecznym. Mimo tego stanowią z pewnością świetną alternatywę dla rozrywek pokroju telewizji.

Ewilan z dwóch światów #2 - Granice lodu

Autor: Pierre Bottero
Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2010
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
ISBN-13: 978-83-7414-724-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus