Recenzja książki „Gwiezdny bohater”

Autor: Greg K1ler
16 stycznia 2007

I oto w moje ręce trafiła książka niedługa, niekrótka, ale na pewno znacząca. Powiem więcej, potrafiła ona wyplenić z mojej głowy stereotyp Rosjanina. Jurij Gagarin, pierwszoplanowa postać biografii pt. „Gwiezdny bohater”, w pewnym momencie lektury stał się bohaterem także dla mnie. Być może stanie się podobnie w Twoim przypadku, drogi Czytelniku. Jestem o tym przekonany.

Najbardziej znany rosyjski kosmonauta stał się sławny nie tylko z powodu trwającego 108 minut krótkiego lotu w kosmos. Ważniejsza była jego postawa w ciągu całego życia. Optymistyczna, skromna, waleczna i zawzięta osoba Jurija zastygła w ponadnarodowy symbol. Spełnienia marzeń przez ciężką pracę oraz wolności poprzez bycie wiernym własnym ideałom.

W młodych latach Gagarina nie brakowało dramatycznych wydarzeń, że wspomnę tylko o próbie powieszenia jego brata przez hitlerowców. Interesujący się matematyka i fizyką, łebski chłopiec zakochał się w lataniu, wstąpił do aeroklubu, potem do wojska. I pomimo tego, że niewielu dawało mu jakąkolwiek szansę, dał radę. Jako pierwszy człowiek zobaczył naszą planetę z zewnątrz. Później sława i rosnąca wiedza na temat tego, co się dzieje w państwie, spowodowały, że zaczął mieć problemy z alkoholem, jego małżeństwo chwiało się w posadach. Nie umniejsza to jednak jego zasług, bo pewnie niejeden z nas, mając dostęp do takich informacji, także miałby dość. Zakłamanie, inwigilacja, zamordyzm, bieda. To wszystko u Jurija przeplatało się z setkami wywiadów, przyjęciami i przepychem salonów. Nie zgadzał się on na taki stan rzeczy. Być może doprowadziło to nawet do jego przedwczesnej i dramatycznej śmierci.

Książka pełna jest ciekawostek. Nie każdy w końcu wie, iż Gagarin uczył się odlewnictwa. Napisana jest niezmiernie ciekawie. Bizony daje tu popularnonaukowy popis. Widać, że wywodzi się z czasopism „przez ludzi dla ludzi” – „Focusa” i „Wired”. Doran (BBC) nadaje natomiast książce charakteru wręcz filmowego, przez co czyta się ją z zapartym tchem i wierzy, że informacje w niej zawarte są prawdziwe. Bo z tym ostatnim to często było już na opak. W tej pozycji, zgodnie z podtytułem, szuka się prawdy.

Można się wzruszyć, należy przeczytać, warto brać przykład. Tak trzeba podsumować „Gwiezdnego bohatera”. Prószyński znowu trafia w dziesiątkę.

P.S. Pozdrawiamy kolegów po fachu z portalu Astronomia.pl, którzy patronują biografii. Wiedzą, co wybierać…

Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie

Autor: Piers Bizony, Jamie Doran
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2006
Liczba stron: 200
Format: 150 x 230 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7469-349-5
Cena z okładki: 38,00 zł


blog comments powered by Disqus