Wschód naszkicowany

Autor: Rafał Pawłowski
1 września 2009

Kino Dalekiego Wschodu Piotra Kletowskiego to pozycja interesująca przede wszystkim dlatego, że zbiera w jednym tomie teksty dotyczące wszystkich najważniejszych kinematografii tej części Azji. Obok Japonii i Chin znalazło się tu miejsce dla Hong Kongu, Tajwanu, Tajlandii, Korei i Wietnamu. I choć poświęcone im teksty mają charakter bardzo szkicowy, to znakomicie systematyzują podstawową wiedzę na temat tamtejszej sztuki filmowej. Wiedzę tym bardziej cenną, że dotąd prezentowaną w Polsce jedynie w formie wycinkowych publikacji poświęconych konkretnym tytułom, twórcom bądź zjawiskom.

Pierwsza część książki, której tematem jest Japonia, to poprawiona wersja tekstu, jaki ukazał się kilka lat temu jako Sfilmować duszę. Mała historia kina japońskiego. Autor wyeliminował drobne wpadki, jakie znalazły się w tamtej publikacji, a całość uzupełnił o najnowsze dokonania kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni. Rozdział poświęcony Japonii w żaden sposób nie wyczerpuje tematu, to jednak jest solidnym przedstawieniem podstawowych informacji z tej dziedziny. Tego samego nie można niestety powiedzieć o tekstach dotyczących pozostałych państw Dalekiego Wschodu. O ile jednak Tajwan, Tajlandia czy Wietnam to małe kinematografie, których dorobek liczy się raczej pokaźną ilością nagród na międzynarodowych festiwalach niż tytułów, to kontynentalne Chiny, Hong Kong i Korea wymagałyby obszerniejszego opracowania. Autor pobieżnie traktuje historyczne dokonania tychże, skupiając się na ostatnich trzech dekadach, kiedy to twórczość z Azji została dostrzeżona i zaczęła zdobywać uznanie na Zachodzie. Mimo, że Kino Dalekiego Wschodu wydano w 2009 da się dostrzec, że część tekstów Piotra Kletowskiego powstała w okresie dużo wcześniejszym - opracowanie dotyczące Chin zamykają tytuły, których premiery miały miejsce w 2006 roku.

Uzupełnienie całości stanowi aneks poświęcony buddyjskim i konfucjańskim inspiracjom, które miały znaczący udział w wykształceniu języka filmowego poszczególnych twórców Dalekiego Wschodu. Ponadto publikacja zawiera szczegółową bibliografię oraz indeksy: rzeczowy, nazwisk i polskich tytułów, które pojawiają się w tekście. 

Mimo skrótowego ujęcia tematu Kino Dalekiego Wschodu stanowić może dobrą bazę do osobistego odkrywania twórców azjatyckich i ich dorobku. Odkrywania niełatwego, bowiem większość tytułów wymienionych w książce trafiła do Polski jedynie w ramach prezentacji festiwalowych.

Kino Dalekiego Wschodu

Autor: Piotr Kletowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2009
Liczba stron: 230
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61006-18-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus