"Geniusze fantastyki" – recenzja antologii

Autor: Diana Cereniewicz
Korekta: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
6 września 2016

…dla każdego coś miłego?
 
Z okazji drugich urodzin wydawnictwo Genius Creations zrobiło coś, czego na polskim rynku fantastyki jeszcze nie było i zapewne nieprędko się powtórzy. Redaktor, który wpadł na pomysł zbioru i doprowadził do jego powstania, Dawid Wiktorski, przez wiele miesięcy pracowa pełną parą, by oddać w ręce czytelników ponad tysiącstronicową antologię opowiadań autorów zaprzyjaźnionych z GC. W tym przedsięwzięciu wzięło udział dwudziestu ośmiu polskich pisarzy i pisarek, a samych tekstów jest aż sześćdziesiąt cztery. Niektóre z nich były już wcześniej publikowane, ale sporo jest również nowiutkich.
 
I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że antologia jest zupełnie darmowa i ściągnąć ją można w każdej chwili ze strony wydawnictwa! Co za wyjątkowy prezent urodzinowy! Geniusze fantastyki dostępni są tylko w formie ebooka (wersja papierowa wykończyłaby Puszczę Amazońską i Białowieską razem wzięte). I zalecam jakieś ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dłoni, bo zapewniam, że kciuk (czy jakiego tam palca używacie do przewracania stron na czytniku) po pewnym czasie srogo was zaboli.
 
Antologia obejmuje wszystkie możliwe gatunki fantastyczne od czystej fantasy, poprzez paranormal, urban fantasy, steampunk aż po science fiction i horror. Miejsce znalazło w niej wszystko, co opisuje rzeczy, które odbiegają od zwykłej rzeczywistości. Nie będę rozpisywać się o każdym opowiadaniu z osobna, bo musiałabym podzielić tę recenzję na kilka części. Mam nadzieję, że wystarczy, jeśli z grubsza opiszę wrażenia z lektury. A znajdują się one w przedziale pomiędzy "mieszane" a "pozytywne". Nie natknęłam się na opowiadanie, które nie przypadłoby mi do gustu, choć niektóre (szczególnie te z gatunku horror/gore/groteska – na przykład Dawida Kaina czy Tomasza Kiliana) były blisko. Zwyczajnie nie mój konik, a fani takiej atmosfery z pewnością się ucieszą.
 
Znając już twórczość Pawła Majki, Marcina Jamiołkowskiego czy Jacka Wróbla, nie trudno było wejść w światy opisane w ich opowiadaniach. Akcja większości z nich dzieje się bowiem w uniwersach znanych z ich powieści. Osoby lubiące Herberta Kruka (Okup krwi) czy Mirosława Kutrzebę (Pokój światów) znajdą się w nich od razu. Innym mogą się one spodobać, ale dzięki obeznaniu z pierwowzorami, nabierają jednak więcej odcieni.
 
Ucieszyłam się za to z możliwości przeczytania więcej przykładów twórczości Marcina Podlewskiego czy Michała Cholewy. Obaj panowie tworzą ciekawe i, jak na krótką formę, złożone światy i nietuzinkowych bohaterów. Opowiadanie autora Głębi: SkokowiecSzklany kompas wysuwa się na prowadzenie interesującym stylem i tematem.
 
Wszystkie autorki antologii pozytywnie mnie zaskoczyły. Anny Kańtoch przedstawiać nie trzeba, choć na szczególną uwagę zasługują (moim zdaniem oczywiście) Anna Hrycyszyn, Marta Krajewska i Maria Dunkel
 
Jedyną rzeczą, jaką można wytknąć antologii, to brak podziału na kategorie. Zamiast tego czytelnik otrzymuje alfabetyczny spis nazwisk i musi przeskakiwać pomiędzy humorem śwata fantasy, a rozważaniami nad naturą człowieka w science fiction. I o ile taki zabieg zapobiega monotonii, to osobiście wolałabym tematyczny/gatunkowy podział. Jest to jednak przytyk, a nie błąd.
 
Opinię najlepiej jednak wyrobić sobie samemu. Ogrom antologii może przytłoczyć, jest to moloch. Ale warto się za niego zabrać. Ja Geniuszów fantastyki serdecznie polecam. A jeśli całość się nie spodoba (co jest jednak mało prawdopodobne), to ebook można zwyczajnie usunąć z czytnika nie tracąc na tym nic, oprócz przyjemnie spędzonego nad lekturą czasu.

Geniusze fantastyki

Autor: Michał Cholewa, Rafał Cuprjak, Maria Dunkiel, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Tomasz Kilian, Marta Krajewska, Magdalena Kubasiewicz, Artur Laisen, Paweł Majka, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Jacek Wróbel
Wydawnictwo: Genius Creations
Miejsce wydania: Bydgoszcz
Wydanie polskie: 2/2016
Liczba stron: 1072
Format: e-book
Wydanie: I
Cena z okładki: darmowa


blog comments powered by Disqus