T. Hogg, M. Blau "Język rodziny" - recenzja poradnika

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Szczepan Matyjasek
18 kwietnia 2015

Komunikacyjny drogowskaz

Popularne powiedzenie, według którego "rodziny się nie wybiera" jest oczywiście prawdą, ale ta prawda bywa zbyt wygodnicka. Brak wyboru nie oznacza przecież, że nie możemy pracować z i nad tym, co mamy. Rodzina nie jest niczym raz narzuconym i statycznym, ani abstrakcyjnym. Można ją zmieniać, bo można zmieniać jej realnie istniejące i funkcjonujące części składowe: członków rodziny i relacje między nimi. Tego, jak skutecznie to robić, uczą Tracy Hogg i Melinda Blau w książce Język rodziny.

Dotychczas autorki te skupiały się na relacji między rodzicem a małym dzieckiem (w Języku niemowląt i Języku dwulatka). Książka dotycząca całej rodziny była projektem Tracy Hogg, która nie doczekała się jego pełnej realizacji, przegrywając walkę z rakiem. Jej wieloletnia współpracowniczka, Melinda Blau, postanowiła podjąć dzieło swojej przyjaciółki i mentorki, przekazując czytelnikowi kolejną porcję mądrości Hogg, znanej na Zachodzie jako Zaklinaczka Dzieci.

Różnica między wcześniejszymi książkami Hogg i Blau a Językiem rodziny opiera się w dużej mierze na zmianie sposobu myślenia, do której namawiają również czytelników. Relacja rodzic-dziecko jest ważna, jednak nie tworzy ona rodziny jako całości. Rodzina bowiem składa się z wielu członków, relacji między nimi (zarówno poszczególnych, jak i ogólnych) oraz kontekstów, w jakich te relacje zachodzą. Warto zwrócić uwagę, że członkowie rodziny nie istnieją wyłącznie w kategoriach funkcyjnych, to znaczy: są też indywidualnościami, jednostkami mającymi własne potrzeby, własne cele, pragnienia i ambicje. Rodzina nie powinna działać pod tym względem ograniczająco lecz wspierająco. W pewnym sensie ujęcie Hogg i Blau jest arystotelesowskie, choć one same tak go nie określają - rodzina to całość, która jest czymś więcej, niż tylko sumą tworzących ją części.

Książka ma formę poradnika psychologicznego nastawionego na praktykę. Posiada wiele konkretnych porad, ale też próbuje wyjaśnić skomplikowane relacje i układy, których przejawy obserwujemy, lecz o których naturze możemy wiedzieć niewiele. Teoria jest jednak zawsze punktem wyjścia do skutecznych działań. Nie bierze się też ze zwykłej intuicji autorek - opierają się one na wielu przykładach, z jakimi same spotkały się w trakcie swojej pracy. Do tego często przywołują badania prowadzone przez profesjonalistów. Mamy więc naukowe zaplecze i praktyczne doświadczenie, przez co przekaz staje się bardziej wiarygodny.

Autorki w zgrabny i przystępny sposób zwracają uwagę na skuteczność komunikacji w rodzinie. Często nie wyrażamy naszych emocji czy oczekiwań w sposób jasny i zrozumiały, bywa, że nie wyrażamy ich wcale. Może nawet sami nie zdajemy sobie z nich sprawy? A przecież jest jeszcze druga strona - odbieranie komunikatów od pozostałych członków rodziny! Im więcej uczestników, tym trudniej o porozumienie. Łatwo zgubić się w tym gąszczu prywatnych i rodzinnych interesów. "Język rodziny" stara się zatem być drogowskazem.

Język rodziny

Autor: Melinda Blau, Tracy Hogg
Wydawnictwo: Buchmann
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2014
Liczba stron: 352
Format: 160x235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328012691
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus