"LEGO Star Wars: Brickmaster. Bitwa o skradzione kryształy" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Hagath
23 listopada 2014

Misja o wielu obliczach

Kupując zestaw klocków Lego zwykle montuje się go zgodnie z instrukcją i… użytkuje, z rzadka przebudowując. Po prostu korzysta na tyle, na ile starcza komuś wyobraźni. Zadaniem serii Brickmaster jest ten stan odmienić. Powiązanie zestawu ze starwarsową sagą nasuwa dodatkowo ogromne możliwości fabularne, z czego swobodnie korzysta set Bitwa o skradzione kryształy.

Mamy tu więc misję. Banalną w sumie, ale przecież nie o to tu chodzi, a o przygodę. Jeden z najlepszych "modeli" klonów, komandor Gree, musi odzyskać skradzione rycerzom Jedi przez groźnego droida-komandosa kryształy do mieczów świetlnych (obie figurki w zestawie). Wyrusza zatem w pościg, podczas którego obaj przeciwnicy toczyć będą szaleńcze boje.

Użyją w swych zmaganiach nie pojedynczych pojazdów – jak w zestawach zwykłych – ale kilku rozmaitych modeli. Dokładnie każdy po cztery – łącznie osiem. Montują jedne, a potem je rozmontowują, aby złożyć kolejne. Rozgrywają miedzy sobą kolejne epizody, przemieszczając się przy tym po najróżniejszych terenach w odmiennych zupełnie warunkach (np. pustynny atak, pościg na lodowcu).

Cała misja przebiega według fabuły przedstawionej w załączonej książce-komiksie, przedzielanym instrukcjami do składania kolejnych wehikułów, znanych już z Wojen Klonów (myśliwce Vespula czy V-19 Torrent) albo stworzonych specjalnie na potrzeby zestawu (platforma PH-STAP czy łazik WT-RT), Jednak na tym się nie kończy, a przynajmniej nie musi. Autorzy zachęcają do dalszego tworzenia własnych autorskich pojazdów i wymyślania fabuł. Podali pewien przykład, teraz reszta zależy od potęgi wyobraźni.

Ten kreatywny set oznakowany jest kategorią "7+". I bardzo słusznie, bo zarówno konstrukcja pojazdów, jak i samodzielne budowanie misji, to zadania raczej przerastające odbiorców młodszych, choćby nie wiadomo jak garnących się do starwarsowego uniwersum.

Całości zestawu dopełnia jeszcze wbudowany na stałe w oprawę książki kartonik na klocki. Z niego także można skorzystać podczas misji, gdyż znajduje się na nim lądowisko dla pojazdów. Krótko mówiąc, na tych, którzy dadzą się ponieść nieskrępowanej wyobraźni w Bitwie o skradzione kryształy, czeka dużo możliwości oraz dużo frajdy w ulubionym wszechświecie.

LEGO Star Wars - Brickmaster. Bitwa o skradzione kryształy

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 3/2014
Tytuł oryginalny: Brickmaster Star Wars: Battle for the Stolen Crystals
Wydawca oryginalny: Dorling Kindersley
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 55
Format: 235x285 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788325315870
Wydanie: I
Cena z okładki: 99,99 złblog comments powered by Disqus