Nie tyranozaur jedyny - recenzja książki "Mój pierwszy atlas dinozaurów z naklejkami"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
21 grudnia 2011

Tyranozaur, stegozaur, brontozaur… Od razu wiadomo, o czym mowa. Pójdźmy dalej: triceratops, argentynozaur, masopondyl… Jasne! Ten -zaur pośrodku zdradza wszystkich – nadal chodzi o dinozaury, ale im dalej, tym sprawy bardziej się gmatwają: deltadrom, inguanodon, barionyks… I któż, przeczuwając choćby fakt, że dinozaury zamieszkiwały cały prehistoryczny świat, zdaje sobie sprawię, że istniały w setkach odmian i gatunków?

Oczywiście od najrozmaitszych publikacji o wielkich jaszczurach aż roi się na rynku, ale opracowanie Buchmanna niesie ze sobą pewien oryginalny przekaz – uświadamia skalę i rozległość występowania ogromnych gadów na przestrzeni całego, trwającego sto sześćdziesiąt milionów lat mezozoiku. Czyni to w sposób nader prosty, czytelny i łatwo przyswajalny – w formie wielkiej mapy świata, na której młodzi wielbiciele dinozaurów umieścić mogą zawarte na wkładce barwne naklejki ukazujące mnogość i zróżnicowanie tych zwierząt na poszczególnych kontynentach.

To właśnie owa mapa stanowi clou tej publikacji. Reszta, czyli kilkunastostronicowe omówienie przedstawicieli najważniejszych gatunków, to raczej dodatek, pełniący jedynie rolę wprowadzenia w ten naprawdę niesamowity świat, wykraczający daleko poza jego uproszczoną wersję rodem z „Parku jurajskiego”.

Mój pierwszy atlas dinozaurów z naklejkami

Autor: praca zbiorowa
Tłumaczenie: Dagmara Burda
Wydawnictwo: Buchmann
Wydanie polskie: 7/2011
Seria wydawnicza: Mój Pierwszy Atlas
Liczba stron: 16
Format: 240 x 320 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376701288
Cena z okładki: 12,90 złblog comments powered by Disqus