"Ultimate Spider-Man - Venom / Pułapka Dr. Dooma" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
9 grudnia 2014

Z filmu wróć

Nie da się zaprzeczyć, że ogólnoświatowy sukces ostatniej dekady przyniosły Spider-Manowi filmy. Te dla większych (fabularne) i mniejszych (animowane) odbiorców. Jednak Człowiek Pająk "tęskni" za drukiem i papierem, na którym pojawił się po raz pierwszy. W naszym kraju na tę tęsknotę postanowiła odpowiedzieć łódzka oficyna Ameet. Teraz pytanie: czy jej entuzjazm podzielą również czytelnicy?

Niewielka, licząca pięćdziesiąt stron książeczka zawiera dwie historie ukazane na wpół w formie komiksu, a na wpół opowieści ilustrowanej. Są to epizody znane już z wersji animowanej (odcinki 3 i 4 sezonu pierwszego). Jest to jednak publikacja wnosząca pewną "wartość dodaną", na wskroś nowoczesna, oferująca nie tylko prostą adaptacje przygód oglądanych na ekranie.

Różnica polega na "interaktywności" książki, która "rozmawia" z czytelnikiem, poprzez bohaterów. Przymioty niektórych postaci zostały przedstawione graficznie i szerzej opisane (np. broń Dr Dooma). Zawsze mile widziany dodatek stanowią zaś dwie strony naklejek, głównie ze Spider-Manem, ale też innymi członkami TARCZy (S.H.I.E.L.D.).

Obydwie historie mają wymiar mocno pouczający. Starcie z Dr Doomem ukazuje słabość próżnej ambicji, zaś pojawienie Venoma ujawnia groźbę tkwiącą w skrytych knowaniach. Mogą one porazić w ostateczności samego twórcę.

Przekaz jest jasny, grafika przejrzysta, ale samą książeczkę skonstruowano na tyle sprytnie, aby nie pokazać zbyt wiele. Chodzi wszak o to, aby ostatecznie zachęcić do obejrzenia serialu. Jednak skoro przy okazji pozwoli to popuścić wodze wyobraźni, to czemu nie?

Ultimate Spider-Man - Venom / Pułapka Dr. Dooma

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2013
Liczba stron: 48
Format: 160x220 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788325313838
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,90 złblog comments powered by Disqus