Recenzja książki "Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
4 marca 2012

Londyn, początek XX wieku. Archibald Brooks umiera. Jego prawnik odnajduje książkę i szkatułkę, którą – zgodnie z wolą zmarłego – ma otrzymać Joshua T. Kraik, prywatny detektyw. Zaskoczony Joshua zaczyna studiować księgę i tajemniczą zawartość ozdobnego kuferka. Wkrótce dostaje list od hrabiny Magdaleny, dawnej przyjaciółki Brooksa.
Książka pozostawiona przez zmarłego bibliotekarza to "Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych", spisywana przez lata przez samego Brooksa. Opisuje w niej wampiry – ich rasy, pochodzenie, zdolności – oraz sposoby walki z tymi przeklętymi istotami. Kreśli sylwetki mitycznych i historycznych wampirów, dowodząc, że są oni pośród nas, mają realny wpływ na życie społeczeństwa i – co gorsza – rosną w siłę. Brooks przeczuwa nieuchronny konflikt pomiędzy wampirami i ludźmi, a za pośrednictwem swojej pracy naukowej na temat upadłych chce przyczynić się do zwycięstwa ludzkości. Czytając "Wampirologię", Kraik nabiera przekonania, że powinien zająć miejsce zmarłego przyjaciela.

"Wampirologia" jest dziełem niezwykłym w swej konstrukcji. Powieść wydana przez wydawnictwo Debit zawiera w sobie jednocześnie tekst "Wampirologii" Brooksa oraz zapis wymiany korespondencji pomiędzy Joshuą i Magdaleną, jak również fragmenty dziennika Kraika, notatki, komentarze, rysunki... Znajdą się pośród tego nawet odpowiednio oprawione próbki skóry, włosów i fragmenty ostrza! Nie sposób wyliczyć wszystkiego. Wystarczy jednak wspomnieć, że w ostatnią stronę "wmontowany" jest dość realistycznie wyglądający sztylet. Tak, "Wampirologia" to olbrzymi zbiór "rupieci", cała masa drobiazgów i miniatur, a szperanie pośród nich sprawia czytelnikowi ogromną radość.

"Wampirologia", choć umieszczona w realiach początku XX wieku, sięga również do epok sąsiednich: do romantyzmu i postmodernizmu. Jest romantyczna w swej treści: ukazuje wampiry nie w tak popularny dziś sposób, jako sentymentalne i łagodne istoty, lecz jako krwiożercze bestie, zabijające bez skrupułów i odczuwające przemożny głód krwi oraz mordu. Forma natomiast jest silnie postmodernistyczna. Dostajemy zbiór zróżnicowanych gatunkowo tekstów, które nie stanowią zwartej kompozycji o linearnej narracji. A jednak łatwo odtworzyć wydarzenia, które wyłaniają się z wszystkich wzmianek i notatek.

Książka jest przepięknie wydana. Duża ilość ilustracji, pomysłowe wklejki i oprawy – wszystko to buduje iluzję autentyczności. "Wampirologia" jest doskonałą czytelniczą przygodą dla młodszych odbiorców, którzy będą zapewne najmocniej zaangażowani w tak skonstruowaną lekturę. Wymaga ona bowiem większego wysiłku, niż tylko wodzenie oczyma po zadrukowanych stronach. Jest to pozycja mocno nietypowa – pobudza wyobraźnię i zaskakuje.

Wampirologia. Prawdziwa historia upadłych

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Wydanie polskie: 2/2012
Seria wydawnicza: Starodruki
Liczba stron: 32
Format: 260x310 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788371677694
Cena z okładki: 59,90 zł


blog comments powered by Disqus