Recenzja książki "Zagadkowy uśmiech. Tajemnica kradzieży Mona Lizy"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
24 kwietnia 2011

21 sierpnia 1911 roku bliżej nieokreślony sprawca zdjął ze ściany Luwru słynną Mona Lizę Leonarda da Vinci. Rzecz znamienna, pracownicy muzeum zauważyli to dopiero kilka dni później! Dziś byłoby to po prostu nie do pomyślenia, ale… jak dowodzi Scotti w swej książce „Zagadkowy uśmiech. Tajemnica kradzieży Mona Lizy”, jest to właśnie wynikiem ówczesnej kradzieży.

Nie chodzi nawet o to, że współcześnie każde muzeum ma lepsze zabezpieczenia, bo akurat wtedy Luwr i tak wprowadzał umieszczanie obrazów w szklanych gablotach (co prawda o innej ochronie, poza strażnikami-emerytami, można było jedynie pomarzyć). Rzecz raczej w tym, że do 1911 roku Mona Liza była znana raczej wąskiemu gronu wielbicieli sztuki (między innymi artystom). Kiedy jednak zniknęła, policja (ze słynnym detektywem Alphonsem Bertillonem na czele) rozpoczęła śledztwo, a doniesienia na jego temat, wraz z reprodukcją renesansowego portretu, pojawiały się codziennie w nie tylko francuskiej prasie. I tak oto narodził się kult, którego efekty podziwiamy obecnie na kubkach i koszulkach. Dzięki kradzieży Mona Liza stała się nie tylko popularna, ale i przyczyniła się do powstania kultury masowej.

Tym bardziej należy docenić pracę Scotti. Autorka opisuje okoliczności kradzieży arcydzieła, przebieg dochodzenia. Cytuje fragmenty przesłuchań oraz artykułów prasowych. Stara się wreszcie odpowiedzieć na pytanie, kto i dlaczego ukradł Mona Lizę – analizuje oficjalne orzeczenie policji i doniesienie, które pojawiło się w prasie kilkadziesiąt lat później. Czy jednak można być pewnym rozwiązania zagadki? Scotti sugeruje, że nie. No cóż, nie bez powodu Gioconda uśmiecha się tak tajemniczo.

„Zagadkowy uśmiech” stanowi także przybliżenie realiów wczesnych lat minionego wieku. Scotti opisuje początki nowoczesnego rynku sztuki oraz wpływu, jaki na opinię publiczną zaczęła mieć prasa. W tle, zupełnie przy okazji, znajdziemy także urokliwe drobiażdżki, o których nie każdy wie czy pamięta. Choćby w takim zdaniu: „Powietrze było tak lepkie, a słońce tak oślepiające, że nawet konie zaprzęgane do powozów nosiły słomkowe kapelusze”.

„Zagadkowy uśmiech. Tajemnica kradzieży Mona Lizy” to bez wątpienia pozycja popularnonaukowa. Bogata bibliografia, przypisy, liczne cytaty, skrupulatność badawcza itd., itp., świadczą o jakości książki jako pozycji naukowej. Równie ważny okazuje się jednak styl pisarstwa Scotti: lekki, żartobliwy, obrazowy. Sprawia, że publikację czyta się jak powieść (świetny kryminał) i nie sposób się od niej oderwać. Polecam!

Zagadkowy uśmiech. Tajemnica kradzieży Mona Lizy

Autor: R. A. Scotti
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 11/2010
Liczba stron: 220
Format: 170x225 mm
ISBN-13: 978-83-7510-576-6
Cena z okładki: 37,91 zł


blog comments powered by Disqus