Stawkowy przewodnik filmowy

okładka
Autor: Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski, Joanna Szyborska-Kaszycka

Stawkowy przewodnik filmowy to publikacja wydana nakładem łódzkiego Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju "Regio", która powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ogromnej pracy członków "Klubu miłośników Stawki" - fan clubu "serialu wszechczasów", czyli Stawki większej niż życie. Działający prężnie KMS zrzesza osoby z całej Polski, które odwiedzają regularnie "stawkowe" plenery i odkrywają coraz to nowe miejsca, w których w latach 1967-68 ekipa pod kierownictwem reżyserów Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna zrealizowała jeden z najbardziej popularnych polskich seriali.

Owocem tytanicznej pracy klubowiczów jest właśnie ta pozycja, zawierająca m.in. ponad setkę aktualnych i archiwalnych fotografii (wcześniej istniejących jedynie w prywatnych archiwach) z planu i serialowych plenerów m.in. w Łodzi, Olsztynie, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W książce ujawnione zostały kulisy powstania wielu kultowych dzisiaj scen (takich jak np. znany z czołówki serialu spektakularnie spadający z mostu nad Wadągiem samochód marki Mercedes należący do nadradcy Gebhardta w odcinku Podwójny nelson), przypomniano dużo, niestety nieistniejących już budynków (m.in. dworzec Łódź Kaliska z odcinka Cafe Rose lub osobliwy wiatrak, który "zagrał" w Bez instrukcji), czy tych, które uległy znacznej dewastacji (np. kamienica Basi Reczko z odcinka Ściśle tajne), bądź zostały całkowicie przebudowane (jak stacja PKP Wrocław Leśnica, która ucharakteryzowana została w odcinku Bez instrukcji na stację kolejową Arnswalde). Niektóre miejsca udało się namierzyć jedynie dzięki niewinnemu elementowi wyposażenia wnętrza (np. kształt luster z archiwalnych zdjęć krakowskiej kawiarni "Europejskiej" świadczył niezbicie o tym, że to właśnie tam nakręcona została scena spotkania Klossa i Stedtkego w odcinku W imieniu Rzeczpospolitej), bądź tylko dzięki dobrej pamięci obecnych właścicieli posesji (np. właścicielka zakładu kamieniarskiego z ulicy Rakowickiej w Krakowie przypomniała sobie wizytę twórców tego samego odcinka i kręcenie sceny, w której zastrzelony zostaje będący niemieckim szpiclem dorożkarz). Przy okazji autorzy ujawnili wpadki realizacyjne twórców (żeby wspomnieć tylko o zamianie liter w tureckiej nazwie dworca kolejowego, lub złym oznaczeniu składów pociągów), czy barwnie opisali jak realizatorzy przemienili np. Łódź w Istambuł w odcinku Cafe Rose.

Stawkowy przewodnik filmowy zawiera mnóstwo około serialowych ciekawostek - znaleźć w nim można wiele raportów z pracy na planie jakie ukazały się w lokalnej prasie, autorzy dotarli do osób grających w serialu nawet niewinne epizody, które rzuciły nowe światło na proces powstania kultowego serialu. Nie zabrakło w niniejszej pozycji także i aktualnych mapek, umożliwiających odnalezienie konkretnych serialowych miejsc bez trudu nawet i dzisiaj. Honorowy patronat nad książką objął sam serialowy Hans Kloss, czyli Stanisław Mikulski, jeśli więc kogoś interesuje jak przebiegała ostatnia trasa porucznika Rupperta, gdzie Kloss uratował prestidigitatora Rioletto, czy co wspólnego ze Stawką większą niż życie ma wrocławskie Zoo, to powinien niezwłocznie sięgnąć po tę pozycję.

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju "Regio"
Wydanie polskie: 2014
Liczba stron: 320
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788393104420
Wydanie: I
Cena z okładki: 36 złblog comments powered by Disqus