Recenzja książki "Krótkie dni i noce"

Autor: Anna Kołodziejska
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
15 lutego 2012

Eksperymentowanie ze słowem niektórym pisarzom wymyka się spod kontroli. W efekcie poza formą przestaje istnieć cokolwiek innego, a przecież nie tędy droga. Przekonanie to dzielił prawdopodobnie Rafał Kuleta, tworząc swoje „Krótkie dni i noce” – zbiór miniatur, mikroopowiadań bądź poetyckich obrazów w formie drabble, którym w wielu przypadkach blisko do liryków pisanych prozą – gatunku dziś właściwie stojącego na skraju wymarcia.

Większość z tych małych arcydzieł pogrąża czytelnika w klaustrofobii surrealistycznych wizji, balansujących na krawędzi makabreski (zwłaszcza tej proweniencji Toporowskiej) i groteskowego absurdu. Tutaj fikcja egzystuje na takich samych prawach, co realia, które znamy na co dzień. Narrator posługuje się instrumentarium stylistycznym charakterystycznym dla tematyki utworów. Nie dziwi zatem obecność hiperboli, oksymoronu czy ostrej jak sztylet pointy.

U Kulety czasami wystarczy iskra, bodziec zaczerpnięty z codzienności, by słowem wzniecić pożar. Weźmy chociażby miniaturę zatytułowaną „Poranne wiadomości”, w której narracja oparta na strategii wyolbrzymienia ukazuje okrucieństwo wpisane w codzienny przekaz medialny. W zbiorze 333 utworów dominują te modulowane poetyką naturalizmu i turpizmu, a więc brzydoty, rozkładu, tego, co szeroki kołem omija nasze wyobrażenie o pięknie. Taka estetyka, podobnie jak wspomniane chwyty stylistyczne, współgra z przyjętym przez autora sposobem obrazowania.

Obcując ze zbiorem Kulety wszyscy z pewnością zwrócą uwagę na jego fantastyczną oprawę graficzną. Ilustracje Olgi Kołodziejczak i Anny Jarmołowskiej doskonale współgrają z klimatem utworów, częstokroć podkreślając ich wymowę. Ich oniryczny charakter oraz obecność postaci wyjętych wprost z futurologicznych filmów grozy urzeka i przeraża jednocześnie.

Na tle współczesnej literatury, zjawisk i gatunków, jakie możemy wyodrębnić, „Krótkie dni i noce” są ewenementem – połączeniem niespotykanej, wymierzonej z jubilerską precyzją formy i treści, porywających wyobraźnię tych, którzy rozmiłowani są w klimatach szeroko pojętej groteski. Książka jest prawdziwą ucztą literacką, aczkolwiek tylko dla wybranych.
 

Krótkie dni i noce

Autor: Rafał Kuleta
Wydawnictwo: Novae Res
Miejsce wydania: Gdynia
Wydanie polskie: 7/2011
Liczba stron: 360
Format: 150x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788377221723
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,50 zł


blog comments powered by Disqus