"Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie" - recenzja zbioru opowiadań

Autor: Agnieszka Felde
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
13 czerwca 2013

 
Felix, Net i Nika znów na tropie tajemnic i zagadek!
 
Myślałeś kiedyś o tym, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś żył w średniowieczu, chciałeś wpaść na Marsa, a może porozmawiać z rybą? Otwórz tę książkę, a już po przeczytaniu kilku stron przeniesiesz się do niesamowitego świata przygód! Razem z Felixem, Netem i Niką przeżyjesz ich wiele i z każdej wyjdziesz z uśmiechem na twarzy! 
 
Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie to tym razem zbiór opowiadań autorstwa Rafała Kosika. Po wydaniu dziesięciu powieści o życiu trzech gimnazjalistów zdecydował się na ukazanie światu paru krótkich, lecz również wciągających historii o tej trójce. Dziwisz się, gdy widzisz, jak ktoś rozbawiony, z szerokim uśmiechem na twarzy pochyla się nad tą książką? Nie ma w tym nic nadzwyczajnego! Każdy z ośmiu tekstów napisany jest w sposób humorystyczny, tak zabawnym językiem, że czasem trudno jest się powstrzymać od śmiechu. Pomimo tego, że opowiadania są związane z poszczególnymi książkami, to nieznajomość tych drugich nie umniejsza przyjemności czytania (choć na pewno tłumaczy wiele wątków z Nadprogramowych Historii). Jedynie ostatnia opowieść bez uprzedniego przeczytania książki może stać się niezrozumiała i istnieje niebezpieczeństwo, że czytelnik poczuje się zagubiony. Dla wiernych fanów serii krótkie opisy wyglądu głównych bohaterów, czy na przykład pana Butlera, mogą wydać się nużące, lecz nie powinno to wpływać negatywnie na ocenę taj książki. Przedstawienie postaci w tak zabawny sposób dopełnia kompozycję utworu. Bohaterowie są wyraziści i barwni. Z każdą kolejną przygodą poznajemy ich coraz lepiej. Emocjonalność, porywczość i niezdecydowanie Neta, opanowanie, racjonalność, wrażliwość Niki oraz pomysłowość i spostrzegawczość Felixa sprawiają, że ta trójka, choć tak się od siebie różni, tworzy idealną superpaczkę (jak sami się określają). Ciepło robi się na sercu, gdy czytamy o tak wiernej i trwałej przyjaźni, jaka ich łączy. Jak zawsze, wyjątkowy charakter książki tworzy też jej okładka i pierwsza strona, zaprojektowane i narysowane przez samego autora powieści. Niewtajemniczonym powiem, że obrazki i zdjęcia tam zamieszczone są skrótem wszystkich najważniejszych wydarzeń z książki, choć nie martwcie się, nie zdradzają one zakończenia, a wręcz odwrotnie – zachęcają do lektury. Przed rozpoczęciem czytania polecam dokładne przeanalizowanie tych grafik i podjęcie się próby wymyślenia, jak mogą wyglądać historie z nimi związane. Później przekonacie się, jak ogromną wyobraźnią dysponuje Rafał Kosik i jak potrafi to barwnie opisać! Dla tych, którzy uważnie śledzą przygody Felixa, Neta i Niki, zadziwiającym może być widok miecza sprzed kilkuset lat umieszczony w dłoniach Felixa na okładce. Zagadka zostaje rozwiązana w niespodziewany sposób w jednym z rozdziałów (moim zdaniem najlepszym). Gdy bohaterowie wychodzą ze Skoczywrót do średniowiecznego zamku, czytelnik może być zdziwiony taką, wydawałoby się, inną, niespotykaną dotąd w powieściach Rafała Kosika konwencją. Po pewnym czasie wszystko zaczyna się wyjaśniać, chociaż narracja nadal trzyma w napięciu. 
 
W FNiN oraz Nadprogramowe Historie każdy może znaleźć coś dla siebie. Sprawy miłosne, szkolne, rodzinne, czyli te zwyczajne, które dotyczą, czy dotyczyły, każdego z nas, mieszają się z niewiarygodnymi przygodami, czasami "nie z tego świata". Myślę, że książka spełni oczekiwania czytelników. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z Felixem, Netem i Niką, jest to idealne przedstawienie stylu, humoru i sposobu pisania autora. Gdy tylko będziecie chcieli, zostaniecie wciągnięci w ich świat! Wystarczy rozsiąść się wygodnie i pozwolić porwać się Rafałowi Kosikowi! 
 
Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie to lekka lektura i przyjemny sposób na oderwanie się od codziennej, szarej rutyny. Gdy odkładamy książkę na półkę, znów wracamy do świata, w którym w żadnej sytuacji nie pomoże nam wszechwiedzący Manfred – zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji, czy nie odwiedzimy Instytutu Badań Nadzwyczajnych. Cóż... Pozostaje nam tylko w spokoju czekać na kolejną część przygód trzech młodych Warszawiaków i mieć nadzieję, że będzie jeszcze lepsza od poprzedniej. O ile to w ogóle możliwe!

Felix, Net i Nika #11 - Felix Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2013
Liczba stron: 478
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788361187783
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus