"Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie" - recenzja #2

Autor: Karolina Jamrozik
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
14 czerwca 2013

 
Nadprogramowe znaczy dobre
 
Na przestrzeni dziewięciu lat spod pióra Rafała Kosika wyszło jedenaście części serii dla młodzieży Felix, Net i Nika. Ostatnio wydane Nadprogramowe Historie to pierwszy – i miejmy nadzieję nie ostatni – zbiór opowiadań traktujący o tej trójce gimnazjalistów.
 
Felix, Net i Nika to trójka zdecydowanie nieprzeciętnych nastolatków. Pierwszy z nich to młody wynalazca i ekspert od spraw technicznych. Drugi z mlekiem matki wyssał zdolności matematyczne, a swoją wiedzą o komputerach zawstydzi niejednego informatyka. Dziewczyna zaś ma zdolności paranormalne oraz skrywa wiele tajemnic... W Nadprogramowych Historiach możemy przeczytać między innymi o tym, jak przyjaciele odkrywają sekrety sześciopalczastych ludzi, zmagają się z romantyczną atmosferą w szkole, podróżują do nie do końca średniowiecznego świata alternatywnego oraz poszukują złodzieja materiału, bez którego ich gimnazjum nie może normalnie funkcjonować.
 
Zbiór składa się z ośmiu różnorodnych opowiadań tworzonych na przestrzeni kilku lat. Jedne opowiadania są rozwinięciem i ubarwieniem wątków z wcześniej wydanych powieści, inne uzupełnieniem wydarzeń którejś z książek, a jeszcze następne są odrębnymi historiami. Wszystkie jednak łączy to samo – powrót autora do starego, dobrego stylu pisania.
 
Cieszy to tym bardziej, że w kilku ostatnich powieściach coraz wyraźniej brakowało zabawnych tekstów Neta, szkolnych perypetii, skomplikowanych sytuacji rodzinnych, a kontakty z rówieśnikami odeszły prawie całkowicie w zapomnienie. Mało subtelnym zmianom ulegli także sami bohaterowie. Owszem, można by zrzucić winę na fabułę tych książek, która odcina ich od niektórych z wymienionych wyżej rzeczy, ale byłoby to mocno naciągane tłumaczenie. Po każdej z tych pozycji pozostawał pewien niedosyt. Na szczęście w Nadprogramowych Historiach Kosik wraca do stylu z początków swojej kariery. Niezależnie od daty powstałego opowiadania w każdym z nich mamy okazję przeczytać dialogi doprowadzające do niekontrolowanych wybuchów wesołości. Nietuzinkowe rozwiązania problemów, jakby się wydawało, bez wyjścia. Ponownie autor skupia się na opisywaniu relacji uczniowskich, rodzinnych i konfliktów z nauczycielami z charakterystycznym dla siebie przymrużeniem oka.
 
Bohaterowie, tak jak styl Kosika, wracają do siebie sprzed pięciu lat. Nika i Felix przestają się nad sobą użalać, Net znów zaskakuje trafnymi i niecodziennymi porównaniami. Nadal odznaczają się – przede wszystkim – rozległą wiedzą w różnorakich dziedzinach, ogromnym poczuciem humoru, sprytem, niesamowitą pomysłowością i dużą odwagą. Każdy z nich ma zupełnie inną osobowość i takie nagromadzenie różnych cech gwarantuje wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Pisarz tak zręcznie kreuje postaci, iż wśród nich nie sposób znaleźć dwóch takich samych. Mimo tych kilku charakterystycznych cech, jakie posiadają, nie są tylko powierzchownie zarysowanymi bohaterami, a ich sposób postępowania nie jest przewidywalny. Są po prostu bardzo realistyczni, wiarygodni i barwni. Bez większego trudu można wyobrazić sobie, że się ich zna oraz przebywa w ich towarzystwie.
 
Opisy sytuacji w szkole, na ulicy, w pracy, czy nawet w sklepie świadczą o tym, że autor naprawdę wie, o czym pisze, ma pojęcie, jakie są aktualne tendencje wśród młodzieży oraz dorosłych, zna "od środka" społeczność szkolną, wie dużo na temat różnych grup społecznych. Nie obcy mu jest język potoczny, nie używa jednak wulgaryzmów, co jest ogromnym plusem, gdyż o wiele lepiej brzmią słowa, którymi je zastępuje. Powieść czyta się bardzo łatwo, lekko i przyjemnie. Kosik świetnie operuje słowem pisanym i w tej książce szczególnie można to zauważyć. Bez trudu można zanurzyć się w wykreowanym przez niego świecie, stać się uczestnikiem i obserwatorem tych ciekawych wydarzeń, oderwać się od rzeczywistości.
 
Jak zawsze w serii Felix, Net i Nika tutaj również nie brakuje wiedzy z zakresu różnych dziedzin. Czytając, można bez większego problemu dowiedzieć się o działaniu sprzętów codziennego użytku, wyjaśnione zostaną zjawiska fizyczne oraz zastosowanie przydatnych urządzeń, o których być może pierwszy raz usłyszymy. Nie jest to ani przytłaczające, ani sztucznie wplecione w fabułę. Nie znajdziemy tu długich, przytłaczających i nudnych wywodów na tematy techniczne, wszystkie informacje podawane są w dialogach bohaterów, którzy nawzajem sobie coś tłumaczą, albo w przypisach autora.
 
Wybuchowa mieszanka zabawy, podróży, kłopotów i niekonwencjonalnych metod rozwiązywania problemów nieraz doprowadzi nas do eksplozji płaczu – ale tylko ze śmiechu – oraz do napięcia nerwowego, bo żadnego z opowiadań nie można nazwać przewidywalnym, wszystko staje się zrozumiałe dopiero na ostatniej stronie.
 
Szata graficzna lektury nie jest najlepsza, postaci na okładce stoją w dość banalnych pozach, tło także pozostawia wiele do życzenia. Ratują ją niespotykane i intrygujące przedmioty znajdujące się w dłoniach przyjaciół. Wklejka też nie powala na kolana, mogłoby być w niej więcej elementów. Dość ciekawym pomysłem stało się umieszczenie na niej sześciopalczastej dłoni nawiązującej do jednego z opowiadań.
 
Mimo moich wcześniejszych obaw przed czytaniem zbioru opowiadań, teraz mogę powiedzieć, że Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie to naprawdę dobra książka. Jestem pewna, że zachwyci nie tylko felixomaniaków, ale wszystkich innych czytelników szukających odskoczni od codzienności.

Felix, Net i Nika #11 - Felix Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2013
Liczba stron: 478
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788361187783
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus