Kłopotów z rakietą ciąg dalszy

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
12 marca 2010

„Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia” to szósty już tom przygód polskich, nastoletnich czarodziejów, którzy, zamiast z magii, korzystają z najnowszych zdobyczy technologii: cybernetyki oraz informatyki. Czy Rafał Kosik zaskoczy nas czymś nowym, czy może odgrzeje stare kotlety, które tak wyśmienicie przyrządził we wcześniejszych pięciu częściach? Zapraszam do recenzji.

Tytułowi bohaterowie poczytnej i perfekcyjnie skrojonej serii to niezawodne trio, diametralnie różniące się od ich rzeczywistych rówieśników. Nie zażywają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia, mających za zadanie podkreślić ich dojrzałość. Wypowiadają się kulturalnie i mądrze, acz zdarza im się używać slangu młodzieżowego. Są bystrzy, inteligentni, zabawni; starsze osoby traktują z należytym szacunkiem, a gwiazdy popkultury z wielką niechęcią i dezaprobatą. Słowem – chodzące ideały.

Szósty tom przygód Felixa i jego rezolutnych przyjaciół, jak sama nazwa wskazuje, kontynuuje wątki z wcześniejszej części. Podczas imprezy sylwestrowej u kolegi z klasy tytułowi bohaterowie przypadkowo uruchomili rakietę znajdującą się z niewiadomych powodów w domu Gilberta. Na nieszczęście rakieta ma spaść wprost na Warszawę, dokonując przy tym poważnych zniszczeń i zabijając tysiące ofiar. Waleczne trio musi ocalić stolicę Polski przed kataklizmem, oczywiście wykorzystując przy tym swe niepowtarzalne umiejętności i technologiczne cudeńka, takie jak robot Golem Golem czy superinteligentny komputer Manfred.

Niestety, akcja wlecze się, a język stricte naukowy jest zbyt uciążliwy dla młodych czytelników. Chwilami ma się wrażenie, że wszystkich okołotechnicznych dysput jest stanowczo za dużo; zupełnie jakbyśmy mieli do czynienia z podręcznikiem akademickim, a nie książką przygodowo-rozrywkową. Trudno również zrozumieć, dlaczego autor cyklu zdecydował się tak bardzo rozwinąć całą przygodę ze śmiercionośną rakietą (w sumie nazbierało się tego ponad 900 stron). Ilość nie zawsze idzie w parze z jakością, o czym autor zapewne zapomniał.

Główni bohaterowie nadal są niezwykle rozbrajającymi i intrygującymi postaciami. To zadziorni detektywi w stylu Adasia Cisowskiego z „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, przystosowani do XXI wieku i naszej technokratycznej rzeczywistości. W szóstym tomie ich perypetii brakuje mi jednak dobrze zarysowanych postaci drugoplanowych. Wyjątek może stanowić bezduszna pani polityk, Andżelika Osmoza, wykorzystująca aferę z rakietą do budowania własnej kariery. Zabawni są naukowcy z Instytutu Badań Nadzwyczajnych i oczywiście karykaturalni nauczyciele z dyrektorem Stokrotką na czele. Niemniej seria cierpi na brak charyzmatycznych złoczyńców, którzy stanowiliby spore wyzwanie dla Felixa i spółki.

Mimo wymienionych wyżej wad powieści, ciągle gorąco kibicuję Rafałowi Kosikowi i jego (nie boję się tego powiedzieć) fantastycznym bohaterom. Uważam, że autor „Kameleona” ma w zanadrzu spory wachlarz błyskotliwych pomysłów, świetnie wpisujących się w szeroko pojętą literaturę science fiction dla młodzieży. Najlepszym tego przykładem powinien być ostatni z wydanych do tej pory tomów („Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”), który, według wszystkich zapowiedzi, ma wnieść dużą dawkę grozy do przygodowej, ale zarazem wyjątkowo utopijnej serii.

„Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2” to, niestety, odgrzewane kotlety, do których pan Kosik dorzucił jeden, może dwa dodatkowe składniki, mające nieco wzbogacić końcowy smak. Dla fanów cyklu pozycja obowiązkowa. Pozostałych odsyłam do wcześniejszych tomów (zwłaszcza czwartego: „Felix, Net i Nika i Pułapka Nieśmiertelności”) i, rzecz jasna, błyskawicznie zabieram się do czytania siódemki. Do czego i Was gorąco zachęcam!

Felix, Net i Nika #6 - Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2009
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-61187-07-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,90 zł


blog comments powered by Disqus