Rodzimi poszukiwacze przygód

Autor: Mirosław Skrzydło
4 czerwca 2008

Kolejna, już czwarta część przygód trójki rezolutnych nastolatków z Warszawy nie powinna zawieść coraz liczniejszego grona fanów twórczości Rafała Kosika. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności to zdecydowanie jedna z najlepszych polskich książek przygodowych adresowanych do nastolatków.

Tym razem Felix i spółka stają w szranki z duchami, demonami, istotą uważaną za legendarnego Bazyliszka, jak również z tajemniczymi mieszkańcami kanałów. Zwłaszcza spotkanie z tymi ostatnimi, niesamowitymi postaciami dostarczy czytelnikowi sporej dawki strachu i niepewności o los tytułowych bohaterów.

Wszystko zaczyna się od imprezy z okazji Halloween, na której enigmatyczny Ponury Żniwiarz rozpoczyna niebezpieczną rozgrywkę z trójką współczesnych detektywów i poszukiwaczy skarbów. Na tej zabawie kostiumowej Felix poznaje dziewczynę tajemniczą niczym sam Żniwiarz.

Tytułowi gimnazjaliści są zaprzeczeniem ich rzeczywistych rówieśników: oglądają kultowe filmy science-fiction, czytają książki Kinga, interesują się skomplikowanymi, niepojętymi dla młodzieży dziedzinami nauki, m.in.: robotyką, parapsychologią, genetyką czy eugeniką. Są mistrzami ciętych ripost i trafnych spostrzeżeń. Nie posługują się modnym (niestety!) wśród dzieciaków, ulicznym slangiem w stylu joł ziomal.

W Pułapce Nieśmiertelności Felix z pomocą Neta konstruuje swój nowy wynalazek, robota Golema, a moce Niki stają się coraz bardziej potężne. Bohaterowie przeżywają związane z okresem dojrzewania napięcia (bunt w stosunku do rodziców, krytyka postępowania dorosłych, żądnych spadku po chorej babci) oraz uczucia (miłość Felixa do zagadkowej Pauli). Dostrzegają także różnice klasowe i niesprawiedliwości społeczne. Ponadto uświadamiają sobie, jak nieubłagany jest czas.

Rafał Kosik mruga okiem do znawców gatunku fantasy i science fiction, naprowadzając ich na właściwe tory, którymi błyskawicznie mknie fabuła książki. I tak na przykład, gdy ojciec Felixa czyta uznaną za jedną z najlepszych powieści z gatunku fantasy-komedia Nigdziebądź Neila Gaimana, można spodziewać się pojawienia istot zamieszkujących tunele Warszawy (jak w Nigdziebądź istniał Nad i Pod Londyn, tak analogicznie w Pułapce Nieśmiertelności mamy do czynienia z Warszawą i Podwarszawą).

Felix, Net i Nika to tacy nasi polscy poszukiwacze przygód, nieustraszeni argonauci, dziecięce wcielenia Indiany Jonesa, MacGyvera oraz Dirka Pitta i godni potomkowie Adasia z Szatana z siódmej klasy czy Pana Samochodzika. Nie potrzebują naiwnych czarów, by poradzić sobie z czyhającymi na nich zagrożeniami. Ich bronią są odwaga, spryt, inteligencja i indywidualne umiejętności.

Sobie i moim przyjaciołom nauczycielom szczerze życzę takich wspaniałych uczniów. Warto sobie pomarzyć, że polscy gimnazjaliści mogą zachowywać się tak, jak wymyśleni bohaterowie pana Rafała.

Niniejszą książką całkowicie zasłużył on na zdobytą ostatnią nagrodę Mały Dong "Dziecięcy Bestseller roku 2007". Wyróżnienie to przyznają same dzieci. I wszystko jasne!

Felix, Net i Nika #4 - Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2007
Liczba stron: 536
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-921466-8-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus