Pogromcy duchów

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Acabar
8 maja 2010

„Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka” to szczęśliwy powrót z długiej wędrówki. Po niezbyt udanym, mocno przewidywalnym, rozłożonym na dwa tomy „Orbitalnym Spisku”, nadszedł czas na przypomnienie sobie, czym właściwie młodzieżowa seria pana Kosika jest. Czy tom siódmy wprowadza coś nowego do tego popularnego cyklu, który bez problemu możemy wrzucić do worka literatury science-fiction oraz fantastyki dla nastolatków?

Nie ma to jak wakacje czy ferie - zgodnie uważają uczniowie wszystkich typów szkół. Dla tytułowych bohaterów młodzieżowego cyklu pana Kosika tydzień spędzony w pensjonacie 'Trzy Kuzynki' nie będzie żadną sielanką. Od samego początku opowieści Felixa i jego przyjaciół otacza aura tajemniczości.

W tomie siódmym otrzymujemy solidną dawkę grozy, perfekcyjnie wymieszaną z wątkami kryminalno-detektywistycznymi oraz elementami humorystycznymi. Stara szafa nagle zmienia się w drzwi, ilustracje na obrazach ulegają zniekształceniu, pokój zaczyna się kurczyć, a groby na pobliskim cmentarzu zapadają się. Wspomniane sceny powodują ciarki na plecach i to nie tylko u najmłodszych fanów cyklu, co stanowi jeden z głównych plusów najnowszego z tomów przygód Felixa, Neta i Niki.

Tym razem pierwsze skrzypce przyszło odgrywać przenikliwej Nice, która błyskawicznie podejrzewa, że jakaś straszna tajemnica związana jest z górskim pensjonatem 'Trzy Kuzynki'. Rozpoczyna zatem drobiazgowe śledztwo, wykorzystując do tego swe wrodzone zdolności - dedukcję, korzystanie z archiwum miejskiego czy paranormalne moce. Nie zdaje sobie jednak sprawy z ogromnego zagrożenia, jakie na nią czyha w tym iście magicznym budynku.

O ile we wcześniejszych dwóch tomach brakowało pełnokrwistych złoczyńców oraz wyrazistych bohaterów drugoplanowych, o tyle tom siódmy zapełnia tę listę i to aż w nadmiarze. Felixowi i jego dzielnej drużynie przyjdzie zmierzyć się z konkurencyjną grupą detektywistyczną, wykorzystującą w swej pracy najnowocześniejsze osiągnięcia techniki, nikczemnymi złodziejami oraz nadprzyrodzonymi siłami. Po raz kolejny dorosłe postaci cyklu zaprezentowane są w krzywym zwierciadle. Mamy zatem leniwego i bezradnego kierowcę rozpadającego się autobusu, niezbyt rozgarniętego policjanta oraz niepotrafiącą zapanować nad grupą, zagubioną wychowawczynię.

Okazuje się, że niektórzy bohaterowie przybyli do schroniska w celach, które ze zwykłym odpoczynkiem nie mają zbyt wiele wspólnego. Oprócz szajki złodziei, dostajemy szaloną dziewczynę poszukującą eliksiru młodości oraz gotkę, która pojawiła się w 'Trzech Kuzynkach', aby przerysować fragment obrazu tajemniczego von Klopenburga.

Gdybym miał układać listę lektur dla uczniów szkoły podstawowej, bezsprzecznie nie zabrakłoby na niej „Felixa, Neta i Niki oraz Trzeciej Kuzynki”. Jest to książka z całą pewnością godna przerobienia na lekcjach języka polskiego, wartościowy następca Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego i najlepszy z dotychczas wydanych tomów, stanowiący kwintesencję talentu pana Kosika.

Felix, Net i Nika #7 - Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2009
Liczba stron: 464
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-61187-12-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,90 zł


blog comments powered by Disqus