Recenzja książki "Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów"

Autor: Greg K1ler
22 maja 2007

Ciekawa sprawa. Trzecią część przygód Felixa, Neta i Niki czytałem kilka miesięcy, bo często nie było na to ani czasu, ani miejsca. Wracałem do niej kilkanaście razy, po długich okresach rozłąki, ale zawsze dokładnie pamiętałem wszystko, co trójce zdążyło się już przydarzyć. Nie musiałem wertować setek stronic w tył, by przypomnieć sobie co ważniejsze fakty. Dla niektórych może to być minus, da się to zrzucić na uproszczenie fabuły. Dla mnie jednak mocny pozytyw, gdyż Rafał doskonale wie dla kogo pisze i po co.

Przekrój tematów w cyklu zaczyna przypominać róg obfitości. Młody czytelnik znajdzie tu wszystko, począwszy od techniki (roboty, wynalazki), poprzez zabawy z czasem i przestrzenią, na sennych marach kończąc. Trzecia część spowoduje, że co młodsi odkrywcy literatury spod znaku Kosika mogą zacząć bać się zasypiać. Autor rysuje w niej w wizję świata rzeczywistego, który przez zakusy "tego złego" już wkrótce ma wpaść w półsen, z którego trudno go będzie wyrwać.

Historia rozpoczyna się niewinnie. Przypadkowe osoby zaczynają drzemać w dziwnych sytuacjach, niektórzy na ulicach Warszawy widzą czarne karoce, a każdy jeden zauważa, że ma poważne problemy z wyspaniem się. Gdy nie pomagają kolejne kawy, superpaczka wkracza do akcji, kolejny raz ratując ludzi.

Właśnie, kolejny. Nie mam nic przeciwko tasiemcom, jeśli są dobre (a ten jest), aczkolwiek nie chciałbym, by to się rozrosło do pilipiukowych rozmiarów. Jest tyle ciekawych tematów, które niekoniecznie muszą się wiązać z Feliksem, Netem i Niką, że szkoda by było odcinać kupony w chwili, gdy cykl ma się naprawdę dobrze. Może czas na zmianę marketingową? "Tę książkę napisał autor FNiN".

Mogę przytoczyć tu wszystkie ciepłe słowa, które już napisałem. Są więc też pozytywne strony cykli. Recenzent nie musi się zbytnio wysilać. Prawdę mówiąc wystarczyłoby kopiuj-wklej. Nie zmienia to jednak faktu, że w potterowym zalewie średnio interesujących bajek Feliksy to pozycja wybijająca się. Ucząca przez zabawę. Do poczytania, do przemyślenia. Trudno się tu rozczarować.

Ale zasnąć już gorzej...

Felix, Net i Nika #3 - Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2006
Liczba stron: 464
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-921466-5-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus