Recenzja książki "Cała kupa wielkich braci"


Cała kupa wielkich braci to nie tyle zbiór opowiadań, co, mam wrażenie,  pobieżny przegląd przez twórczość prozatorską Ziemkiewicza lat 90-tych.

Niewątpliwym przebojem Całej kupy... jest dedykowany "Andrzejowi Sapkowskiemu na urodziny Wiedźmina" Koszt uzyskania, z prawie wszystko mówiącym początkiem - "Potem w Korabiach opowiadano, że zbrojnych, którzy przyjechali po Miedźwina, było dwóch - starszy i młodszy..."

Co do reszty opowiadań moje odczucia są mieszane.
Mamy w tej antologii zarówno, szokującą swego czasu, Jawnogrzesznicę jak i nominowany do Zajdla za rok 2001 utwór tytułowy.

Znaczną część niniejszego zbioru stanowią zmagania dziennikarza Rafała Aleksandrowicza z rzeczywistością kapitalistycznej Polski, obfitującą jednakże w szereg tajemniczych zdarzeń rodem niemal z najlepszych, fantastycznych teorii spiskowych - od spotkań z Aniołem Stróżem po matrixową wizję otaczającego nas świata.  Elementem tych utworów, na który warto zwrócić uwagę są świetne aluzje - od dosłownych, niemal złośliwych po drobne ironiczne komentarze. Choć autor zarzeka na początku, że "wszelkie podobieństwo kogokolwiek lub czegokolwiek do kogokolwiek lub czegokolwiek jest oczywiście całkowicie przypadkowe" i tak wiemy o co chodzi.

Opowiadania są pisane lekkim, chciałoby się rzec dziennikarskim, językiem, zdradzającym niewątpliwie erudycję i duże opanowanie warsztatu pisarskiego. (To trzeba przyznać. Ziemkiewicz bardzo dobrze radzi sobie ze słowem.)
Na dłuższą metę ta lekkość bywa nieco nużąca. Czasami można odnieść wrażenie jakbyśmy mieli do czynienia nie tyle z różnymi opowiadaniami co z jednym utworem, w którym zmieniają się niekiedy nazwiska głównych bohaterów i postaci drugoplanowych, nazwy miejsc zdarzeń, a w którym ta sama postać wciąż ściera się z otaczająca ją polską rzeczywistością - przeszłą, teraźniejszą, przyszłą.

Najlepsze w opowiadaniach Ziemkiewicza są jednak początki. Znamionują one, jak donosi wydawca, "pomysłowość pisarza sf mieszającą się z drapieżnością i ostrością widzenia publicysty".
I czasem szkoda, że tej pomysłowości i drapiezności nie zawsze wystarczyło aby doprowadzić opowiadania do fantastycznego końca.

Cała kupa wielkich braci

Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 11/2002
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
Liczba stron: 336
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-89011-06-9
Cena z okładki: 26,99 zł


blog comments powered by Disqus