RAZ a dobrze! – recenzja książki "Myśli nowoczesnego endeka"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
15 listopada 2012

Przed dwudziestu laty byliśmy dumni z biało-czerwonej flagi, z umieszczonej z powrotem nad orłem korony i odzyskanej wolności. Dziś te symbole, jak i słowo „patriotyzm” utożsamia się ze wstecznictwem i warcholstwem. Dlaczego? Taka jest prawda czy może ktoś próbuje nas okłamać?

Dotychczasową publicystykę Rafała Ziemkiewicza stanowiły głównie analizy i komentarze. Poszukiwał on innego oblicza rzeczywistości i odsłaniał je. Spojrzenie radykalnie odmienne od utrwalanego w stereotypach i mediach mainstreamowych przysporzyło mu mnóstwo gorliwych fanów, jak i zajadłych wrogów. W końcu sam stwierdził, że czas przejść od słów do czynów. Tym bardziej że tego właśnie oczekują czytelnicy. Przesłanie swej książki kieruje jednak do wszystkich, bo wbrew niektórym, stale jątrzącym, nie da się budować jednocześnie „dwóch Polsk”.

„Myśli nowoczesnego endeka” stanowią swoiste resume publikacji wcześniejszych: „Michnikowszczyzny”, „Polactwa” i „Czasu wrzeszczących staruszków”, których puenta zmierza nieuchronnie ku pytaniu: co w tej (zastanej, obecnej) sytuacji robić? Pytanie to jest tym bardziej palące, że coraz większa, sfrustrowana część społeczeństwa dostrzega, iż ktoś gra jej na nosie. Nie zawsze jednak rozumie, kto dokładnie. A to w sumie nie dziwne, bo jak ma na co dzień znaleźć dość czasu, by samodzielnie wnikać w głąb kwestii, które wprost chleba nie dają?

Ziemkiewicz to rozumie i stawia się w pozycji „przekaźnika” wiedzy, jaką trzeba wyszperać, wyłowić, zestawić; wiedzy publikowanej często na ostatnich stronach gazet małym drukiem. Nie optuje przy tym za żadnym z aktualnie dostępnych zwykłym obywatelom politycznych rozwiązań polskich problemów. Idzie w inną stronę. Stwierdza, że w obecnym stanie patologicznego rozkładu, społecznej impotencji politycznego i gospodarczego bezwładu ciężko nawet mówić w ogóle o polskim narodzie. Toteż naszą społeczność nazywa „żywiołem”. A jakie konkretnie propozycje zmian owemu „żywiołowi” podsuwa? Czerpane z filozofii wymienionej w tytule Endecji właśnie.

Zadanie to o tyle trudne, że mało kto kojarzy Narodową Demokrację z jej prawdziwym, nowoczesnym programem budowy państwa o silnej tożsamości, dbającego o szybki rozwój wewnętrzny (niełatwy w kraju podzielonym wcześniej zaborami) i umiejętnie rozgrywającego swą niezbyt silną pozycję na arenie międzynarodowej. W powszechnym mniemaniu endecy są po prostu „żydofobami”. Fakt, że to właśnie Dmowski niezwykle efektywnie reprezentował nas w Wersalu, a wrogi mu politycznie Piłsudski przez długi czas konsultował z nim sprawy dla Polski najważniejsze, odszedł w niepamięć. Ktoś, kto ośmieli się stwierdzić publicznie, że organizacje narodowe stanowiły obok socjalistów Marszałka „drugą nogę”, bez której II Rzeczpospolita zwaliłaby się dużo prędzej, to zwyczajnie „faszysta”. Bo przecież faszysta, nazista i nacjonalista to zdaniem rozmaitych „anty” jedno i to samo…

Ziemkiewicz zaś o tym wszystkim przypomina. Myśl czy program partii narodowo-demokratycznej sprzed II wojny światowej brzmi obecnie może nieco archaicznie, niesie jednak jasne i przejrzyste propozycje działań, które autor zaleca aplikować również współcześnie.

Pewnie niejeden z czytelników poczuje na koniec niedosyt. Jakże to? Tylko tyle? Autor nie tworzy jednak reformatorskiego „poradnika”, a zbiór myśli. I tytuł jego książki rzeczywiście oddaje charakter zawartego w niej, nieco swobodnego strumienia świadomości. Przy tym, jak wspomniano na wstępie, kieruje „Myśli nowoczesnego endeka” do wszystkich Polaków. Rozumie bowiem zasadę sformułowaną tak przejrzyście niegdyś przez piewcę idei wolności, księdza Popiełuszkę: „Tylko naród, który ma zdrowego ducha i czułe sumienie, może tworzyć śmiałą przyszłość”. Jeśli ktoś tego nie pojmuje, myśli Ziemkiewicza nie pojmie także.

Myśli nowoczesnego endeka

Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 10/2012
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375747034
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus