Rainer Wekwerth "Labirynt na ciebie poluje" - recenzja powieści

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Anna Ruszczak
3 kwietnia 2016

Zupełnie niespodziewane 

Labirynt na ciebie poluje to drugi tom trylogii. Z różnych przyczyn pierwszego tomu nie miałam w rękach, więc stąpałam po niepewnym gruncie. Spodziewałam się typowej przygodówki dla młodzieży, czegoś pomiędzy Więźniem labiryntu a Igrzyskami Śmierci. Jednak dość szybko zorientowałam się, że to książka raczej innego sortu.

Na początku zaznaczę wyraźnie – warto przeczytać pierwszy tom, Przebudzenie labiryntu. Bez tego, drogi czytelniku, zostaniesz wrzucony w sam środek wydarzeń, których przyczyn będziesz musiał się kawałek po kawałku domyślać. Bo bohaterowie znajdują się w labiryncie – i to w trzecim jego świecie, jak się okazuje. Przedziwna biała przestrzeń, podzielona ruchomymi ścianami, z licznikiem w każdym pomieszczeniu. Aby się dostać do Bram wiodących do kolejnego świata, uwięzieni muszą rozwiązać sporo zagadek i pokonać dość brutalne przeciwności. A czas im się kończy... Brzmi trochę jak opis nieco zapomnianego już filmu Cube? Takie jest pierwsze skojarzenie.

Drugi świat labiryntu, do którego dociera tylko czwórka bohaterów, to zupełnie inna para kaloszy. Nie jest już sterylny i mechaniczny, to ogarnięte wojną gangów i policji Los Angeles, ale w alternatywnej rzeczywistości – bohaterowie nie mogą się skontaktować ze swoimi rodzinami, a ludzie tu mieszkający nie krwawią… To moment, w którym z jednej strony uczestnicy tego przedziwnego eksperymentu mogą nieco odpocząć i, mówiąc w skrócie, popracować nad swoimi relacjami, a z drugiej – zaprzyjaźniając się i kochając, coraz mocniej zdają sobie sprawę z tego, jak okrutna jest ta gra: z tego miasta jest wyjście tylko dla trójki z nich.

Można dość szybko domyślić się, o co chodzi z labiryntem i co mogło wydarzyć się w poprzedniej książce, w której siódemka nastolatków budzi się w dziwacznym świecie, bez pamięci, za to zmuszona walczyć o przetrwanie – mając świadomość, że jedno z nich i tak musi umrzeć, bo w każdym kolejnym świecie będzie o jedną bramę mniej niż uczestników.

W Labirynt na ciebie poluje autor gładko przeszedł z jednego tomu do drugiego, nieomal jak z rozdziału do rozdziału. Chwilę musiałam pokombinować, żeby stworzyć sobie odpowiedni portret piątki bohaterów, którzy będą usiłowali przeżyć w tym tomie – i dość szybko zrozumiałam, że to niekoniecznie powieść dla bardzo młodego odbiorcy. Poruszane są tematy molestowania, homoseksualizmu i przemocy w rodzinie. Nie ma już nawet co wspominać o tym, że Jeb, Mary, Jenna, León i Misza są przerażeni, samotni, pobici i ranni. Zdążyli nawiązać między sobą przyjaźń, a nawet pojawiło się uczucie, ale mają świadomość, że ktoś musi umrzeć dla dobra reszty. Zaczynają sobie przypominać przebłyski swojej przeszłości, co wcale nie pomaga im w pokonywaniu przeszkód Labiryntu.

Labirynt urywa się efektownym, ale spodziewanym cliffhangerem – w trzecim tomie do przejścia zostały tylko dwa światy. Książka napakowana jest akcją, od strzelanin po bijatyki, do tego bohaterowie cały czas usiłują nie tylko przypomnieć sobie, kim są i dlaczego znaleźli się w tej piekielnej pułapce, ale też rozwiązać zagadki labiryntu i, jeśli to możliwe, przeżyć w komplecie. Do samego końca jesteśmy trzymani w napięciu: są tylko trzy bramy prowadzące do kolejnego, piątego świata. Kto zostanie? Żaden wybór nie jest tu łatwy.

Labirynt na ciebie poluje to nie książka, którą powinno się czytać oddzielnie – należy zaopatrzyć się w tom pierwszy i mieć świadomość, że bez trzeciego będzie nam, cóż, smutno. Prosta budowa (jedna część – jeden świat labiryntu) gwarantuje płynne przejścia, jasne założenia fabuły gwarantują napięcie. Nieco kuleje stylistyka (znalazło się trochę błędów czy niezręczności, zwłaszcza w dialogach), kreacja postaci także może pozostawić nieco do życzenia. Mimo tego było ciekawie – im dłużej czytałam, tym bardziej wciągało. Jeśli przyzwyczaić się do nieco sztywnego stylu narracji, na pewno nie będzie źle. I podkreślam ponownie: koniecznie sięgnijcie najpierw po pierwszy tom.

Labirynt - Labirynt na ciebie poluje

Autor: Rainer Wekwerth
Wydawnictwo: YA!
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2016
Tytuł oryginalny: Das Labyrinth jagt dich
Liczba stron: 416
Format: 135x202 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328021464
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus