Ramiro Pinilla

Ur.: 13 września 1923
Zm.: 23 października 2014
zdjęcie

Ramiro Pinilla (ur. w 1923 roku w Bilbao, zm. 23 października 2014 r.), hiszpański pisarz, autor ponad dwudziestu powieści, wielokrotnie nagradzany.

Debiutował jako autor kioskowych kryminałów, pisanych pod pseudonimem. Swojemu pseudonimowi z młodości dedykuje swą późną powieść kryminalną - Jeszcze tylko jeden nieboszczyk.

W 1960 roku opublikował powieść Las ciegas hormigas (wyd. polskie Ślepe mrówki, Warszawa 1965), która zdobyła wiele nagród, m.in. Premio Nadal, najważniejszą z hiszpańskich nagród literackich, i Premio de la Crítica. Zdobył również Premio Planeta w 1971 roku za powieść Seno i Premio Nacional Narrativa przyznaną przez hiszpańskie Ministertwo Kultury w 2005 za trylogię Verdes valles, colinas rojas [Zielone wzgórza, czerwone doliny]. Zdaniem krytyków jest to jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat.

Akcja wielu jego książek umiejscowiona jest w baskijskiej, rybackiej wiosce Gexto, w której Pinilla jako dziecko i nastolatek spędzał rodzinne wakacje. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się najważniejsze problemy i tragedie społeczności baskijskiej i hiszpańskiej XX wieku.

Autor zmarł w październiku 2014 r. Powieść Pusty cmentarz to jego przedostatnia książka. W przeddzień śmierci wydana została trzecia część opowieści detektywistycznych Samuela Esparty, Cadáveres en la playa.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus