Recenzja książki "Najciemniejsza część lasu"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Acabar
4 października 2011

Ramsey Campbell jest u nas personą prawie nieznaną – do tej pory mieliśmy okazję zapoznać się tylko z dwiema jego książkami. A szkoda, bo jest to pisarz potrafiący w pewnych aspektach przyćmić nawet przereklamowanego Stephena Kinga, którego główna siła leży w wątkach pobocznych.

Z pozoru główny wątek fabularny wydawał się naprawdę dobry – autor wszystko, co złe, zamieścił w tajemniczym lesie, który zdaje się być przeklętym, a w samych podaniach i legendach krąży wiele opowieści o pewnej istocie, Goodmanie, która rzekomo miałaby go zamieszkiwać. I sam las rzeczywiście potrafi wystraszyć, ale cała reszta już nie bardzo…

Przy lekturze „Najciemniejszej części lasu” rzuca się w oczy bardzo dobre stopniowanie napięcia – wiemy, że za naszymi plecami coś stoi, ale kiedy odwracamy głowę, nie widzimy nic. Ten element bije książki Kinga o całą długość i zdawałoby się, że ta misternie tworzona atmosfera służy temu, by na sam koniec czytelnika zaszokować. Nic bardziej mylnego – ostatnie strony książki przypominają zakończenie, które było pisane w wydawnictwie na pięć minut przed wysłaniem powieści do druku.

Autor zdecydowanie nie postarał się także przy kreowaniu bohaterów – są oni mdli, niemrawi, a zamiast poczuć do nich jakikolwiek cień sympatii, miałem ochotę po prostu rzucić książką o ścianę, gdy kolejna postać zaczynała czynić swoje wywody lub po prostu użalać się nad swoim marnym losem.

Oczekiwałem także większego nagromadzenia tajemnicy i mroku w książce. Owszem, zdarzają się momenty, które naprawdę potrafią wciągnąć (szczególnie wtedy, gdy nad wszystkim wisi widmo okultysty sprzed wieków). Niestety, gdy już zostaje wyjaśniona geneza wszystkich dziwnych zjawisk w lesie, czytelnik czuje ogromny niedosyt – w tym miejscu autor miał ogromne pole do manewru, ale go nie wykorzystał.

„Najciemniejsza część lasu” to książka bardzo nierówna – autor długo buduje świetne napięcie, deklasując w tym zadaniu Stephena Kinga, jednak dopiero po lekturze całości czytelnik widzi, jak wiele brakuje tej książce do miana prawdziwego straszaka. Wszystko zdaje się tu być sztuczne, wręcz wymuszone, a zamiast dark fantasy dostajemy nieco mroczniejszą książkę obyczajową. Najwyraźniej Ramsey Campbell zdecydowanie minął się z pierwotnymi założeniami.

Najciemniejsza część lasu

Autor: Ramsey Campbell
Wydawnictwo: Książnica
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 2/2010
Tytuł oryginalny: The Darkest Part of the Woods
Rok wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 368
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788324577873
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus