Remigiusz Mróz "Chór zapomnianych głosów" - recenzja książki

Autor: Aleksandra Bacdorf
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
29 sierpnia 2015

Neca eos omnes, deus suos agnoscet

Zabijcie ich wszystkich, Bóg rozpozna swoich

Przyszłość. Nie do końca wiadomo, jak odległa, ale zdaje się, nie tak bardzo od czasów współczesnych czytelnikowi. Ludzie wiedzą o obcych cywilizacjach tyle, co i dziś – nic. Choć akcja powieści Remigiusza Mroza Chór zapomnianych głosów toczy się w nieodległych czasach, gdy Ziemianie wysyłają misje kosmiczne mające na celu kolonizację planet w różnych układach, galaktykach, ale wciąż pozostają w niewiedzy, czy we wszechświecie istnieją inne formy życia.

Astrochemik Skandynaw Håkon Lindberg miał niezłą pobudkę z pięćdziesięcioletniego kriogenicznego snu. Ledwo otworzył oczy, na jego komorę spadł zakrwawiony, martwy człowiek. A to zaledwie zapowiedź prawdziwej pożogi. Pokład statku, na którym w podróż wyruszyło kilkuset kolonizatorów, pełen jest zwłok. Pierwszą żywą istotą, którą spotkał bohater, był nawigator, Arab Dija Udin Alhassan. Choć patrząc na liczne ciała wykazywał ograniczone zaufanie do nowopoznanego towarzysza podróży, postanowił trwać z nim w tej nietypowej sytuacji. Ten duet stanowczo na długo zapadnie w pamięci czytelnika.

Håkon Lindberg i Dija Udin Alhassan zdają się nie być do końca rozgarniętymi personami, lecz może być to mylne pierwsze wrażenie, któremu winien jest poziom ich dyskusji. Od pierwszych minut znajomości wciąż się przekomarzają, ba, wyklinają, chwilami jakby nie dostrzegając, czy nie chcąc dostrzec wiszącego nad nimi widma zagłady. I to jest dobre! To co chwilę wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Autor świetnie zarysowuje różnicę charakterów obu mężczyzn, które to napędzają kolejne słowne starcia.

Pierwsze pięćdziesiąt stron to niemal teatr dwóch aktorów, których głosy słychać w głowie jeszcze jakiś czas po zakończeniu lektury (bynajmniej nie jest to negatywny objaw) i do których poczuć można prawdziwą sympatię. W tym czasie w tle pojawia się i inny statek z nowymi dla fabuły postaciami, który wyrusza im na pomoc. Może nawet nie tyle na pomoc tej dwójce, co misji. Gdy siły obu wypraw łączą się, wszystko powinno iść już gładko. Ale jaka byłaby to zabawa?

Tak jak bohaterowie mają kilka problemów do rozwiązania, tak i czytelnik cały czas kombinuje, o co może w tym wszystkim chodzić. Z całą pewnością Chór zapomnianych głosów nie jest powieścią na spokojny cichy wieczór, kiedy człowiek chce odpocząć od wszystkiego. Remigiusz Mróz nie pozwala na relaks, zmusza do myślenia, bawiąc się czasem i przestrzenią – wprowadza w równoległe światy, pokazuje planety i gwiazdy w różnych czasach, odnosi się do współczesnych teorii dotyczących galaktyk, czasu czy życia poza Ziemią. Nie musi tworzyć naukowców na potrzeby książki, bowiem założenia ważne dla akcji już powstały. Nie prowadzi długich wykładów na temat danych teorii, ale zgrabnie manewruje nimi w rozmowach, których świadkiem staje się czytelnik. I warto zauważyć, że jego powieść to przede wszystkim dialog. Opisów jest niewiele, ale i tak lepiej nie można było przedstawić akcji Chóru. Czytelnik wie tyle, ile powinien, by zobaczyć przedstawiane światy, a przez ciągłe rozmowy bohaterów nie wypada z akcji.

Zabawa czasoprzestrzenią może męczyć, ale jest to naprawdę przyjemne zmęczenie. Takie, które trwa do ostatniej strony, bowiem w Chórze zapomnianych głosów nie ma mowy o wyciszeniu na koniec.

Trudno powiedzieć, czy powieść Remigiusza Mroza zachwyci "starych wyjadaczy” gatunku science fiction, co nie zmienia faktu, że jest warta przeczytania. Co się zaś tyczy "nowicjuszy”, cóż… Dla nich nie pozostaje nic innego, jak zacytować krótki wymowny fragment: To Twój pierwszy raz w przestrzeni? […] W takim razie gratuluję. Straciłeś dziewictwo z niezłą pompą.

Chór zapomnianych głosów

Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Genius Creations
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 12/2014
Liczba stron: 416
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788379950164
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus