Recenzja książki "Ostateczne rozliczenie"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
5 czerwca 2011

Zaczyna się jak powieść Chandlera: Nero Wolfe’a odwiedza piękna Athea Vail, była aktorka, i to bynajmniej nie w sprawie śledzenia małżonka czy pomocy w przeprowadzeniu rozwodu. Okazuje się, że mąż Athei został porwany, a ona ma zawieźć wieczorem okup ogromnej wysokości. Klientka nie chce jednak od Nero asysty (porywacz bowiem wyraźnie tego zabronił), lecz zadbania o to, by po przekazaniu przez nią pieniędzy przestępca nie zabił porwanego. Choć detektyw przeczuwa, że coś tu nie do końca się zgadza, w końcu daje się skusić… ilością zer na wystawionym przez panią Vail czeku. Nawet nie przypuszcza, w jakie tarapaty wpadnie on i jego pracownicy. A już z pewnością nie spodziewa się, że będzie musiał… opuścić gabinet i wyjść z domu!

„Ostateczne rozliczenie” to kolejna część przygód detektywa Nero Wolfe’a wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Jak w poprzednich, narratorem jest Archie Goodwin, prawa ręka Nero. Właściwie żadnych rewolucji tu nie uświadczymy – ot, rewelacyjny klasyk kryminału. Świetnie napisany, wzorcowo skonstruowany, a do tego wyróżniający się tym czymś, czego współczesne powieści kryminalne z reguły nie mają – klimatem świata, w którym dobro było dobrem, a zło złem i nie wydawało się tak złe, jak teraz, gdyż… rozpoznać je można było bez żadnych wątpliwości. Innymi słowy, stary dobry Stout w dobrej formie.

W porównaniu z innymi powieściami Amerykanina, na uwagę zasługuje ilość – doskonale uargumentowanych – zwrotów akcji. Skutkuje to tym, że w ciągu lektury ledwo stu sześćdziesięciu stronic minimum parokrotnie jesteśmy zaskakiwani, co powoduje, że im bliżej końca, tym po pierwsze, trudniej nam się oderwać, po drugie, mamy coraz większe wątpliwości co do słuszności naszych przypuszczeń.

Jedyne, czego mi brakowało, to większej dawki świetnego, ironicznego poczucia humoru. Dla przykładu, poprzednio wydana pozycja, „Zanim wybije północ”, tryskała nim od pierwszych do ostatnich stron. W „Ostatecznym rozliczeniu” znalazłam jedynie parę perełek, tak więc nie zaspokoiłam apetytu. Ale cóż, z tym większą niecierpliwością czekam na wydanie kolejnej powieści Stouta.

Ostateczne rozliczenie

Autor: Rex Stout
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wydanie polskie: 5/2011
Liczba stron: 168
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324590247
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus