Richard Paul Evans "Drzwi do szczęścia" - recenzja książki

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Anna Emerald
21 czerwca 2015

Statek rzuca kotwicę nie dla dobra kotwicy, ale dla własnego

Czy istnieje przepis na szczęście? Niektórzy zapewne stwierdzą, że nie ma czegoś takiego jak metoda gwarantująca sukces w życiu, obojętnie na jakim polu, inni z kolei odpowiedzą, że owszem, każdy jest w stanie odnaleźć spełnienie. Jeżeli tak, w jaki sposób można to osiągnąć? Richard Paul Evans w swoim przewodniku stara się przedstawić czytelnikowi cztery drogi wiodące do wspomnianego szczęścia.

Jak pisze sam autor: "Niniejsza książka mówi o tym, jak poczuć radość, osiągnąć wolność, korzystać z własnej mocy i nadać życiu sens". Utwór został podzielony na cztery części – w każdej z nich pisarz opowiada o kolejnych z czworga drzwi, dzięki którym człowiek może zaznać w życiu szczęścia. Te proste zasady mogą, według Evansa, doprowadzić do wielkich zmian, a co za tym idzie, powieść człowieka nową, lepszą drogą.

Prawdziwe na świecie są tylko: wolna wola, rozwój duchowy oraz możliwość zmiany i to właśnie te elementy odgrywają kluczową rolę w otwieraniu kolejnych drzwi. Pierwsze z nich dotyczą uwierzenia w to, że istnieje jakiś powód, dla którego pojawiliśmy się na tym świecie. W rozdziale poświęconym temu zagadnieniu autor skupia się na pokazaniu odbiorcy, że trzeba wierzyć, iż posiada on jakąś misję do spełnienia: "Wielcy ludzie, którzy zapisali się w historii świata, byli głęboko przekonani, że mają do spełnienia ważną misję. Niemal każdy z nich wierzył, że jego życiu przyświeca cel – że musi dokonać czegoś ważnego dla świata."

Drugie drzwi to uwolnienie się od ograniczających klatek, jakimi są: paradygmat, mentalność ofiary i lęk. Pisarz traktuje te elementy niczym zniewalające człowieka kajdany i wyjaśnia, na czym dokładnie polega ślepa wiara w nie i ich stosowanie. Kolejny rozdział, i zarazem kolejne drzwi, dotyczą powiększania swojego życia. By coś osiągnąć, należy pracować – szczęście nie zapuka samo do naszych drzwi, trzeba wyjść mu naprzeciw. A jak można je zaprosić do siebie? Pora na drzwi czwarte, czyli budowanie swojej mapy wokół miłości.

Drzwi do szczęścia to swego rodzaju mini-przewodnik duchowy, w którym autor zawiera prawdy życiowe, jakie pojawiają się we wszystkich jego książkach. Trzeba przyznać, że w tym dziele można znaleźć bardzo dużo przepięknych i prostych sentencji ku pokrzepieniu serc. Czy jednak rzeczywiście rady zawarte w książce są w stanie zmienić życie człowieka? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie już sami.

Jedno jest pewne – pozycja na pewno przypadnie do gustu miłośnikom prozy i prawd życiowych autora. Zwłaszcza, że w tej książce Evans podaje przykłady wzięte ze swojego życia. Jeżeli jednak nie lubujecie się w przewodnikach życiowych, ta książka nie zachwyci was niczym poza bardzo ładnym i starannym wydaniem. Większość tez w niej zawartych można znaleźć w wielu innych tego rodzaju poradnikach.

Drzwi do szczęścia

Autor: Richard Paul Evans
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 4/2015
Tytuł oryginalny: The Four Doors
Liczba stron: 176
Format: 132x185 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788324026296
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus