Życie w pigułce - recenzja książki "59 sekund"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Wiktor "Inferre" Dynarski
17 listopada 2010

Richard Wiseman, światowej sławy profesor psychologii, który jest ponadto praktykującym iluzjonistą (cóż za zestawienie!) w swej najnowszej książce, „59 sekund”, stara się zaprezentować psychologiczne rozwiązania codziennych, zupełnie ludzkich kwestii, jak choćby szczęścia czy związków. Czego odkrywczego możemy dowiedzieć się z tej naukowej, acz mocno życiowej pozycji?

We wstępie do nowej książki autor dobrze przyjętej „Dziwnologii” opowiada o swoim spotkaniu z przyjaciółką, podczas którego doszło do powstania „59 sekund”. Wiseman sceptycznie odnosi się do wszelakich poradników, starających się odpowiedzieć na ważne pytanie „Jak być szczęśliwym?”. Dlatego też jego nowego dzieła nie należy traktować jako panaceum na życiowe rozterki, a raczej jako zbiór trafnych obserwacji i wniosków z badań empirycznych uznanych naukowców, pochodzących praktycznie z całego Świata.

„59 sekund” składa się z 10 rozdziałów (szczęście, siła przekonywania, motywacja, kreatywność, atrakcyjność, stres, związki, podejmowanie decyzji, wychowanie oraz osobowość), w których uznany psycholog tłumaczy tak trywialne kwestie jak choćby wybór najlepszego imienia dla dziecka czy rozpoznawanie kłamstw. Krytykuje przy tym powszechnie szanowane techniki i teorie psychologiczne (m.in.: wizualizację czy przeżywającą swoisty renesans "burzę mózgów"), które jego zdaniem szkodzą twórczemu myśleniu i hamują rozwój ludzkiego umysłu. Poszczególne podrozdziały wieńczy ich streszczenie nazwane po prostu „59 sekund albo mniej”, które są kwintesencją danych tekstów.

„Iluzjonista wśród brytyjskich uczonych” dużą uwagę przywiązuje do różnego rodzajów testów, których celem jest lepsza wiedza o sobie samym i codziennych zjawiskach. Odwołuje się także do wcześniejszych swych książek (nie wydana w naszym kraju „Czy  zauważyłeś goryla?”, w której zawarł cztery techniki pomagające zachowywać się bardziej elastycznie i nieszablonowo), dzięki czemu bliżej możemy poznać jego cały dorobek naukowy.

Richard Wiseman w niezbyt obszernej książce „59 sekund” zawarł mnóstwo wartościowych wniosków i spostrzeżeń. Jego najnowsze dzieło to ludzkie życie w pigułce, oparte o szereg naukowych badań. Jest to pozycja godna uwagi, mogąca zmienić obraz niektórych modnych pojęć. Podtytuł i jednocześnie motto książki, „Pomyśl chwilę, zmień wiele”, jest jak najbardziej adekwatny do jej treści.

59 sekund Pomyśl chwilę, zmień wiele

Autor: Richard Wiseman
Wydawnictwo: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2010
Tytuł oryginalny: 59 Seconds. Think a Little, Change a Lot
Format: 130x175 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 978-83-7414-820-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus