Recenzja - "Przyjemność poznawania"

Autor: Greg K1ler

"(...)wszystko polega na subtelnych wybiegach, pięknych, podobnych do stąpania po linie - drogach logicznego wnioskowania."

Richard P. Feynman


Zdarzają się książki arcynudne - takie, których ukończenie w rozsądnym czasie graniczy z cudem. Zalewa nas fala typowej średniawki, nie wnoszącej nic do gatunku. Na całe szczęście raz na jakiś czas pojawia się prawdziwa perełka. I z takim właśnie przypadkiem mamy tutaj do czynienia. "Przyjemność poznawania" to absolutny hit ostatnich miesięcy. Kto nie przeczyta, ten ciapa!

W beletrystyce zachwycamy się fikcyjnymi postaciami w wyimaginowanych sytuacjach, którym dzielnie stawiają czoła. Co byś jednak Czytelniku powiedział, gdyby rzeczywistość przedstawiła Ci scenariusz nie gorszy niż w najlepszych powieściach Toma Clancy'ego? Richard P. Feynman nakręca niniejszą pozycję w sposób, który dla mnie jest wręcz magiczny. To wielka osobistość, nie są to słowa powtarzane, wyświechtane. Jego wielkość można zobaczyć w praktycznie każdym wypowiadanym przez niego zdaniu. Nawet gdy improwizuje, stara się jak najbardziej, ale nie do przesady, poszerzyć kontekst, przywołać udany żart, nauczyć (!), dać komuś pstryczka w nos.

Książka ta składa się z trzynastu wykładów tudzież wywiadów jakich Richard udzielił różnym instytucjom. Rozpiętość tematów w niej przedstawianych jest niezwykle szeroka. Widać wyraźnie jak wiele zainteresowań posiadał autor i ile różnych ciekawych hobby uprawiał. Zdecydowanie nie sprawdza się tu zasada - jeśli ktoś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Opowieści o życiu, dzieciństwie, pracy, ale przede wszystkim zachłyśnięciu się nauką. Naturą, która nas otacza i nieustannie wywołuje fascynację. Tytułowa przyjemność poznawania to motto życiowe, jakie powinno w mojej opinii zostać przejęte przez ogół społeczności naukowej. Bo nauka to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, to też dążenie do wyższego celu - poznania. Poznania, ale nie wszystkiego, tego co tylko zdołamy. Każda nowa informacja była dla Feymana rozbłyskiem w umyśle, dostarczającym mu sił do dalszej wytężonej pracy.

Ta swoista antologia została złożona w naprawdę profesjonalny sposób. Pomimo iż poglądy fizyka są raczej niezmienne przez całe jego życie, treść nie powtarza się, odpowiednie fragmenty zostały wycięte. Zachowano przy tym płynność i czytelnik nic nie traci na tej operacji. Duże brawa.

Wśród wielu rozdziałów wyróżnia się "Los Alamos od dołu". Richard współpracował przy tworzeniu bomby atomowej. Sformułowanie "od dołu" oznacza, że przebywając tam był tylko zwykłym człowiekiem bez pozycji, nie miał nawet doktoratu. Spotykał tuzów ówczesnej nauki, a jednak zdołał sobie zaskarbić sympatię tych największych, z Einsteinem na czele. Udało mu się to dzięki wrodzonej zdolności wątpienia we wszystko i umiejętności bronienia swych pomysłów bez względu na to, z kim rozmawia. Cała historia jest wręcz genialnie opowiedziana, okraszona humorem, niezwykłymi przemyśleniami i smaczkami, których nie znajdziecie nigdzie indziej.

Czytając tą pozycję masz szansę dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest nauka. Jaki ma wpływ na człowieka, co może mu ofiarować. Poznasz tajniki relacji damsko-męskich, rolę ojca w kształtowaniu umysłu światłego człowieka. Dowiesz dlaczego Challenger był skazany na katastrofę, co to jest kult Cargo i jaki wpływ ma religia na naukowca.

Warto, naprawdę warto mieć "Przyjemność poznawania" w swojej biblioteczce i wracać do niej co jakiś czas. Tak na wypadek, gdyby zapomniało się o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Robię tu dosyć bezczelną reklamę tej pozycji, ale uważam, że jestem usprawiedliwiony. Zresztą sam Czytelniku zrozumiesz po wizycie w księgarni lub kliknięciu na poniższy link. Miłej lektury!

 

Przyjemność poznawania

Autor: Richard P. Feynman
Tłumaczenie: Katarzyna Karpińska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2005
Tytuł oryginalny: The Pleasure of Finding Things Out. The Best Short Works of Richard P. Feynmann
Seria wydawnicza: Pejzaże myśli
Liczba stron: 228
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7337-912-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 26,90 zł


blog comments powered by Disqus