"Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Przewodnik po świecie herosów" - recenzja książki


Heros, który od bogów najstarszych pochodzi

Rick Riordan, amerykański pisarz urodzony w San Antonio, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Jego literacki debiut przypada na rok 2005, kiedy to światło dzienne ujrzała pozycja opowiadająca o przygodach nastoletniego chłopca, który dowiaduje się, iż jest synem greckiego boga, Posejdona. Złodziej pioruna, bo tak brzmi tytuł dzieła, zdobywa sobie natychmiastowe uznanie młodych czytelników i staje się bestsellerem. Kilka lat później powstaje nawet ekranizacja tej powieści. Od 2005 roku amerykański autor co rok wydaje kilka nowych pozycji – zarówno tych przedstawiających dalsze zmagania półboga, jak i osadzonych w zupełnie innym świecie. Na fali popularności książek o życiu Percy'ego Jacksona powstało parę dzieł przybliżających czytelnikowi uniwersum młodego herosa. Jednym z nich jest książka Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Przewodnik po świecie herosów.

Największym walorem dzieła okazuje się niewątpliwie szata graficzna. Wystarczy spojrzeć na samą okładkę – toczone złote litery i do tego hologramowa zakładka przedstawiająca kilka postaci, z jakimi odbiorca spotka się na stronicach książki. A w środku zaczyna się prawdziwa magia. Zdjęcia, szkice sylwetek bohaterów czy rewelacyjnie wykonane mapy (choćby Obozu Herosów albo Podziemia) zostały  bardzo dobrze przemyślane, urzekają swoją kolorystyką i oczarowują. Widać, że ilustratorzy wykonali kawał naprawdę porządnej pracy – od razu można poznać, że książka została skierowana do młodszych czytelników, których miała urzec swoją barwnością. Granica między tym, co ładne, a tym, co kiczowate, jest bardzo cienka. Na szczęście tej pozycji nie da się zarzucić kiczowatości.

Przerost formy nad treścią? Nie w tym przypadku. Książka składa się z ośmiu części. Pierwsza przybliża sylwetkę Percy'ego Jacksona, druga opisuje życie w Obozie Herosów, trzecia podaje ważne informacje o greckich bóstwach. Czwarta wspomina o bestiach i potworach przewijających się przez stronice powieści o młodym herosie, w piątej znajdziemy przypomnienie wyprawy bohatera do Labiryntu, szósta z kolei zabiera czytelnika do Podziemi. Siódma część napomyka o magicznych przedmiotach, ósma stanowi zaś zwieńczenie całości. Każdy z rozdziałów nie tylko wprowadza odbiorcę do uniwersum protagonisty, ale również uczy mitologii greckiej. Wprawdzie czytelnik nie odnajdzie w przewodniku szczegółowych informacji dotyczących bogów, bestii i herosów, jednak na pewno dowie się o nich najważniejszych rzeczy.

Bardzo ciekawym dodatkiem są testy znajdujące się w książce – jak choćby ten, w którym czytelnik może sprawdzić, czy jest… herosem. A która część okazała się najciekawsza? Ta poświęcona Podziemiom. Dlaczego? Ze względu na jej charakter – szósty rozdział to swego rodzaju relacja z wycieczki po domu Hadesa. Przewodnikiem, który oprowadza po królestwie zmarłych, okazuje się syn króla Podziemia – Nico di Angelo. Odbiorca rzeczywiście czuje się, jakby przemierzał korytarze mitologicznego miejsca. Niesamowite wrażenie.

Do kogo został skierowany omawiany przewodnik? Na pewno do osób, które znają serię książek opisujących przygody Percy'ego Jacksona. Świadczą o tym liczne cytaty z powieści. Odbiorca niezaznajomiony z serią może czuć pewną konsternację, nie wiedząc, do czego odnoszą się niektóre z opisywanych sytuacji. Dlatego zanim zacznie się czytać przewodnik, najlepiej wpierw sięgnąć po cykl książek autorstwa Ricka Riordana, wtedy omawiana pozycja nie będzie miała przed odbiorcą żadnych tajemnic.

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy - Przewodnik po świecie herosów

Autor: Rick Riordan
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2013
Tytuł oryginalny: The Ultimate Guide
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 148
Format: 140x185 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362170685
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus