Recenzja książki "Star Wars. Wojny Klonów. Obrońcy Republiki"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
28 lutego 2012

Drugi tom z drugiej, „niebieskiej” serii młodzieżowej o Wojnach Klonów to oparta na scenariuszu trzech odcinków filmu animowanego z serii „Wojny Klonów” historia oddziału Domino – kadetów, a następnie szturmowców, którzy z niezdyscyplinowanych młokosów przeradzają się w elitarnych żołnierzy Republiki ARC. Oczywiście awans ten przyjdzie im okupić wysoką ceną – życiem pełnych poświęcenia przyjaciół.


Początkowo skłóceni ze sobą kadeci stają na krawędzi. Ich kariera w wojsku wisi na włosku i wszystko wskazuje na to, że nie uda się zaliczyć testu na szturmowca. Jednak splot pewnych wydarzeń oraz kilka ważnych słów w odpowiednim czasie odmienia sytuację, i kiedy w części drugiej widzimy ten sam oddział w bazie na księżycu Rishi, to już nie ci sami ludzie. Choć nadal posiadają własne ambicje, to jednak są także pełni zrozumienia dla wspólnego ducha walki. Tu, w tej zdałoby się najnudniejszej placówce przyjdzie im zdać najcięższa próbę – przejść chrzest bojowy. Całość zaś skończy się podczas bitwy o Kamino, kiedy to Asajj Ventress wraz z Grievousem próbują zniszczyć hodowlę klonów. Wówczas okaże się ostatecznie, kto ma w sobie prawdziwego żołnierskiego ducha.


W czasach politycznej poprawności przywykamy coraz bardziej do poglądu, że wojna jest „be”. Owszem, trudno nie zgodzić się z mistrzem Yodą mówiącym, iż „wojna nie czyni nikogo wielkim”, ale kiedy wybucha, wymaga poświęceń. Wymaga też przymiotów, które na co dzień, zwłaszcza w „wyścigu szczurów” pozostają na uboczu, jak niedocenianie choćby tego, że wymagając wiele od samego siebie, zawsze trzeba liczyć się z możliwościami pozostałych. I o tym wszystkim mówi ta krótka książeczka, przeznaczona zdecydowanie dla młodszego czytelnika i, co za tym idzie, prostsza w formie od powieści „dorosłych”. Jednakowoż nastawiona bardziej na akcję niż emocjonalne niuanse opowieść o braterstwie i niepowtarzalnej więzi, która decyduje o śmierci bądź przetrwaniu, potrafi porwać. Jest ciekawa, odważna i pouczająca. I będzie taką nawet dla tych, którzy nie wiedzą, kim jest „szturmowiec”.
 

Star Wars: Wojny Klonów - Obrońcy Republiki

Autor: Rob Valois
Wydawnictwo: Hachette Polska
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: Star Wars: Clone Wars: Defenders of the Republic
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 160
Format: 125x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375758924
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 złblog comments powered by Disqus