Żołnierze kosmosu

okładka
Autor: Robert A. Heinlein
Tłumaczenie: Andrzej W. Sawicki

Nagrodzona Hugo powieść mistrza amerykańskiej fantastyki. Na jej podstawie powstał film Paula Verhoevena, a Harry Harrison napisał parodię, Bill, bohater Galaktyki.

Jest to pierwsze pełne wydanie tej słynnej książki, wydanie Amberu zostało przez polskiego wydawcę okrojone o ok. 20% (wycinano całe strony traktatów, uznając je za nudnawe, przez co polski czytelnik nie dowiedział się, dlaczego ksiązka ta wywołała w USA takie poruszenie i oskarżenia wobec Heinleina o militaryzm).

Heinlein napisal Starship Troopers w 1959 roku. Była to forma ostrego protestu (by ją napisać, przerwał nawet prace nad Stranger in the strange land) przeciwko złamaniu przez Związek Radziecki postanowień dotyczących zaprzestania prób z bronią jądrową, zainicjowanych przez Eisenhowera w 1958. W tej militarystycznej wizji Heinleina jedyną możliwością zdobycia obywatelstwa i praw wyborczych jest odbycie słuzby wojskowej. Gdy glowny bohater, Juan Rico zaciąga się do wojska, wybucha bezlitosna wojna z "Robalami", obcą cywilizacją symbolizującą komunistyczny totalitaryzm. Wojskowa kariera głównego bohatera jest niejako pretekstem do politycznych rozważań autora nad przyszłością naszej planety. Żołnierze kosmosu są powieścią kultową. W internecie istnieją obecnie całe fora, ktorych uczestnicy omawiają różnorakie aspekty powieści (np. strukturę i hierarchię Kosmicznych Sił Zbrojnych, będących połączeniem armii, floty i piechoty morskiej). Jej szczegółowy opis i analiza zajmują cały dział w Wikipedii, pojawiają się nawet naukowe analizy opisanych w niej Ziemskich Służb Federalnych.

Książka ukazuje się w ekskluzywnej serii Klasyka Science Fiction.

Wydawnictwo: Solaris
Miejsce wydania: Olsztyn
Wydanie polskie: 1/2008
Tytuł oryginalny: Starship Troopers
Rok wydania oryginału: 1959
Seria wydawnicza: Klasyka Science Fiction
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-89951-79-3
Cena z okładki: 41,90 zł


blog comments powered by Disqus