"Droga do Woodbury" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
3 kwietnia 2013

 

Drugie życie TWD
 
Sukces to najczęstszy wróg sztuki. Zamysł artystyczny, tchnący świeżością i pomysłowością, kiedy osiągnie szerokie uznanie ciągnące za sobą komercyjne profity, dotknięty zostaje klątwą powielania, powtarzania i eksploatacji do granic możliwości. Tak działa kapitalizm i sztuka w jego obrębie funkcjonująca. Szczęśliwie zdarzają się wyjątki.
 
Robert Kirkman stworzył komiks o żywych trupach. Jego ujęcie (o którym później) było na tyle nowe, a scenariusze na tyle dobre i wciągające, że seria The Walking Dead odbiła się mocnym echem nie tylko wśród fanów komiksów. Następnie przyszedł czas na serial, który zainteresował twórczością Kirkmana dużo szersze grono odbiorców. Nic więc dziwnego, że autor postanowił pozostać przy swej kurze znoszącej złote jaja i we współpracy z uznanym pisarzem, Jayem Bonansingą, stworzyć serię powieści wpisanych w uniwersum The Walking Dead.
 
Pierwsza książka, Narodziny Gubernatora, okazała się zaskakująco dobra. Kiedy pojawił się drugi tom, Droga do Woodbury, zapomniałem o poprzednim zaskoczeniu i niechętnie zabrałem się za lekturę, przekonany, że tym razem do czynienia mieć będę z typowym "odcinaniem kuponów" od pierwotnego sukcesu. I zostałem zaskoczony po raz kolejny. Droga do Woodbury nie tylko utrzymuje wysoki poziom Narodzin, lecz dzięki zmianie perspektywy pozostaje wciąż świeża i wciągająca.
 
Tym razem opisywane wydarzenia koncentrują się wokół osoby Lilly. Dziewczyna, której udało się przetrwać przemianę znacznej części świata w krwiożercze potwory, ląduje w obozie sobie podobnych uchodźców. Jednak brak doświadczenia i przemyślanej taktyki sprawiają, że obóz ponosi dotkliwe straty podczas oblężenia przez zombie. Lilly, nie mogąc znieść wewnętrznych waśni, wraz z niewielką grupą towarzyszy wyrusza w drogę, mając nadzieję odnaleźć bardziej bezpieczne schronienie. Tak trafia do niewielkiego, zamkniętego miasteczka Woodbury, które wytrwale stawia opór kolejnym inwazjom żywych trupów.
 
W mieście rządzi Philip Blake, każący tytułować się Gubernatorem. To postać, którą czytelnicy poznali dobrze w pierwszej książce Kirkmana i Bonansingi. Lilly zauważa, że zamknięta społeczność Woodbury, pod wpływem despotycznego i okrutnego przywódcy, zaczyna przemieniać się w teren równie niebezpieczny, co świat poza murami ochronnymi.
 
Droga do Woodbury wykorzystuje szanse, jakie daje literatura. Autorzy skupiają się na środkach wyrazu różnych od komiksowych czy serialowych. Cykl powieści Żywe trupy to nie zwykłe powielenie znanych historii w innej formie, a zdecydowane pogłębienie znanego uniwersum. Choć historia nie jest nudna, a akcja toczy się szybko, to dynamika scen schodzi na dalszy plan. Droga do Woodbury ukazuje za to w pełnej krasie psychologiczny aspekt całej historii. Ludzkość ocalała po epidemii ulega rozpadowi moralnemu. Chcąc przeżyć, ocaleni stają wobec całego szeregu trudnych dylematów, a nowa rzeczywistość wymaga od nich odmiennych postaw, zasady starego świata nie przystają bowiem do nowych warunków. Kirkman stawia więc serię ważnych pytań: Czy naturalne instynkty człowieka zwyciężą w walce z jego kulturowymi ograniczeniami? Czy ekstremalne sytuacje usprawiedliwiają zezwierzęcenie? Gdy człowiek zaczyna przerastać w brutalności i okrucieństwie swych bezmyślnych przeciwników, gdzie leży granica między nim a zombie?
 
Drugi tom serii Żywe trupy, bardziej od poprzedniego, wywołuje wrażenie osaczenia. Zombie nie są już niebezpieczeństwem czyhającym na nieostrożnych, lecz zagrożeniem dotyczącym każdego, nawet dobrze ufortyfikowanych mieszkańców Woodbury. Klaustrofobiczna niemal społeczność przesycona jest wewnętrznym napięciem, które tworzy doskonały klimat książki. Doświadczenie czytelnicze, jakie niesie lektura Drogi do Woodbury, różni się od Narodzin Gubernatora i dlatego z pełnym przekonaniem mogę wciąż tę serię rekomendować.

Żywe trupy #2 - Droga do Woodbury

Autor: Jay Bonansinga, Robert Kirkman
Okładka: Robert Sienicki
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 3/2013
Tytuł oryginalny: Walking Dead: The Road to Woodbury
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 320
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-63248-76-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus