Recenzja książki "Cherub #12 - Fala"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
2 grudnia 2011

W dzisiejszych czasach jedną z najbardziej wymagających grup czytelników nie są wcale odbiorcy z wyrobionym już gustem literackim, tylko ci, którzy dopiero odkrywają, co tak naprawdę im się podoba. Do takich „poszukiwaczy” ulubionych gatunków należą dzieci i młodzież. Z myślą o tej kategorii wiekowej autorzy tworzą coraz więcej powieści. Nic dziwnego, to właśnie rynek książki dla najmłodszych jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu księgarskiego. Największą popularnością w świecie dzieci i młodzieży cieszą się wszelkiego rodzaju trylogie i sagi, dlatego większość pozycji przeznaczonych dla tej grupy składa się z kilku, a czasem nawet kilkunastu części. Oczywiście, młodsi odbiorcy nie zadowolą się byle jak opowiedzianą i skonstruowaną historyjką. Mimo że nie mają jeszcze do końca wyrobionego gustu, nie spodoba im się powieść nudna, przerysowana czy nijaka. Najważniejsza jest przygoda. Świadczy o tym popularność takich serii jak „Ulysses Moore”, „Dzieci cienie” czy „Harry Potter”. Od niedawna dużym zainteresowaniem młodzieży cieszy się również saga „Cherub”, której autorem jest angielski pisarz Robert Muchamore.

Cykl ten składa się obecnie z dwunastu części. Jest to młodzieżowa odpowiedź na Jamesa Bonda, gdyż głównymi bohaterami tych książek są agenci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Każda z osób należąca do grupy CHERUB jest sierotą zabraną z domu dziecka i wyszkoloną na szpiega. Dlaczego akurat dzieci zostają tajnymi agentami? To proste – chodzi nie tyle o element zaskoczenia, co dezorientacji, bowiem nikt nie przypuszcza, że słodki dziesięciolatek może być świetnie wyszkoloną maszynką do zabijania.

„Fala” to dwunasta część serii autorstwa Roberta Muchamore’a. Głównymi bohaterami tego tomu są James Adams, jego dziewczyna, Kerry Chang, i ich przyjaciel, Kyle Blueman.  Cała książka składa się niejako z dwóch fragmentów: obecnego (maj 2009) oraz wspomnień (grudzień 2004 – marzec 2005). Jest to o tyle ciekawe, że czytelnik może poznać całą historię z perspektywy dwóch osób. Wszystko zaczyna się w chwili, kiedy James kończy jedno ze swoich ostatnich zadań w CHERUBIE. Chłopiec ma już siedemnaście lat, w świecie nastoletnich szpiegów oznacza to osiągnięcie dorosłości, czas usamodzielnienia się i opuszczenia szeregów tajnych agentów.  Na koniec swojej kariery James dostaje do wykonanie ostatnie zadanie – ochronę magnata hotelowego, Tana Abdullaha. Wszystko komplikuje się, kiedy o misji dowiaduje się Kyle. Chłopiec zna bogacza i wie do czego ten jest zdolny – nie obchodzi go nikt poza nim samym. Kilka lat wcześniej Kyle spotkał się z Tanem podczas jednej ze swoich misji. Na własne oczy widział, jak miliarder zagarnia na własność ziemie należące do biednych rybaków, a wszystko tylko po to, by w miejscu chat postawić luksusowy hotel. Teraz, kiedy Tan przylatuje do Anglii, Kyle ma zamiar uprzykrzyć mu życie.

„Fala” to powieść, która porusza znane nam wszystkim problemy. Z jednej strony pokazuje siłę pieniądza – osoby, które dysponują dużymi środkami finansowymi, za pomocą łapówek potrafią osiągnąć wszystko. Nie interesuje ich, co stanie się z innymi, dla nich liczy się tylko i wyłącznie czysty zysk. Kolejną ciekawą kwestią przedstawioną w tej części przygód nastoletnich agentów jest sprawa przyjaźni, lojalności i oddania. Książka pokazuje, że niezależnie od tego, w jak beznadziejnej sytuacji ktoś się znajdzie, zawsze istnieje osoba, która wyciągnie pomocną dłoń.

„Falę” czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie nie są papierowi ani nudni, wręcz przeciwnie, każda z postaci to silnie zarysowana i niepowtarzalna jednostka. Historia jest dopracowana i dobrze opowiedziana. Czytelnik nie jest w stanie oderwać się od powieści dopóty, dopóki jej nie skończy. Akcja, przygoda, nieoczekiwane zwroty akcji – to wszystko znajdziemy na kartach „Fali”.  Jedyne, co może przeszkadzać, to miejscami pojawiający się prostacki język i głupkowate zachowania postaci.

„Cherub” to seria powieści inicjacyjnych. Każdy z bohaterów, podczas licznych i niebezpiecznych przygód, przechodzi przemianę – zarówno zewnętrzną, jak i  wewnętrzną. Dorasta, staje się bardziej odpowiedzialny, zmieniają się jego priorytety.

„Fala”, jako powieść przeznaczona dla osób powyżej dwunastego roku życia, porusza problemy i bolączki, które pojawiają się w świecie nastolatków. Po serię może sięgnąć także dorosły czytelnik, choć jemu może wydać się trochę infantylna.

Cherub #12 - Fala

Autor: Robert Muchamore
Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: CHERUB: Shadow Wave
Rok wydania oryginału: 2010
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323752806
Wydanie: I
Cena z okładki: 30,00 zł


blog comments powered by Disqus