Recenzja audiobooka "Cherub #1 – Rekrut"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
14 grudnia 2011

Ostatnimi czasy książki audio zyskują sobie coraz więcej miłośników. Obecnie niewiele osób ma czas na czytanie książek, dlatego audiobooki stanowią niezły substytut papierowego nośnika. Książki mówione są również bardzo dobrym rozwiązaniem podczas podróży (wakacyjnych albo po mieście). Wystarczy włożyć płytę do radia w aucie lub przegrać na odtwarzacz mp3, by nawet w największym korku i tłoku spokojnie oddawać się swojej ulubionej lekturze. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłuchać audiobooka w domowym zaciszu – wystarczy włączyć komputer i wybrać odpowiednią powieść, by zapomnieć o otaczającej rzeczywistości.

„Rekrut” to jedna z tych książek audio, które warto polecić osobom powyżej dwunastego roku życia. Powieść ta jest pierwszą częścią dwunastotomowego cyklu zatytułowanego „Cherub” autorstwa angielskiego pisarza Roberta Muchamore'a. Głównym bohaterem „Rekruta” jest dwunastoletni chłopiec, James Adams, który po śmierci swojej matki trafia do jednego z angielskich domów dziecka. Życie w takim miejscu nie jest usłane różami – ciągłe utarczki z innymi mieszkańcami sierocińca, kłopoty z policją i wpływ środowiska to tylko nieliczne z problemów, z którymi będzie musiał się zmierzyć nastolatek. Kiedy James traci nadzieję na spokojne, normalne życie, dostaje pewną nietypową propozycję – dołączenie do CHERUBA. Jest to tajna agencja rządowa, w poczet której wchodzą dzieci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Jeżeli bohater pomyślnie przejdzie test, również stanie się jej członkiem.

Pierwsza część serii „Cherub” nie jest zwykłą powieścią dla młodzieży. Pokazuje problemy, z którymi większość nastolatków spotyka się w życiu codziennym – dopasowanie do środowiska, w którym się przebywa, niezrozumienie przez dorosłych. Poruszona zostaje także kwestia samotności w ogromnym świecie. Jednak nawet w najbardziej pochmurny dzień może zaświecić słońce. Kiedy główny bohater myśli, że już nigdy nie zazna spokoju, sytuacja ulega zmianie. Poznaje nowych ludzi, którzy stają się jego przyjaciółmi – pomagają mu w trudnych sytuacjach i zawsze stają za nim murem. Kwestia przyjaźni jest w „Rekrucie” bardzo mocno zarysowana.

Niestety, książka nie nadaje się dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, gdyż jest na to zbyt drastyczna. Opisy brutalnych zabaw oraz przemocy są szczegółowe i przewijają się przez cały tom.

W audiobooku tym nie ma podziału na narratora i bohaterów – jedna osoba, Jarosław Boberek, czyta wszystkie partie. Poprzez odpowiednią modulację głosu wciela się zarówno w męskie, jak i żeńskie postacie. Niestety, nie zawsze jest to odgrywane w prawidłowy sposób. Niektóre dialogi są źle modulowane i mało przekonujące.

„Rekruta” można śmiało polecić młodzieży oraz każdemu, kto lubi historie o przygodach nastoletnich szpiegów.

Cherub #1 - Rekrut (audiobook)

Autor: Robert Muchamore
Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
Lektor: Jarosław Boberek
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: CHERUB: The Recruit
Rok wydania oryginału: 2004
Nośnik: 1 CD mp3
ISBN-13: 9788323752981
Wydanie: III
Cena z okładki: 30,00 zł


blog comments powered by Disqus