Recenzja książki "Sekretna armia"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
5 stycznia 2012

Powieści dla młodzieży opowiadające o niebezpiecznych przygodach grupki nastolatków nie są niczym nowym. Od lat element ten jest nieodzowną częścią większości książek przeznaczonych dla tej kategorii czytelników. W przypadku sporej liczby utworów są to przygody związane z jakimiś magicznymi bądź nadprzyrodzonymi zdarzeniami. Istnieje jednak seria książek, w której czary nie są potrzebne do tego, by życie głównych bohaterów stanęło na głowie.

Jej autorem jest Robert Muchamore – angielski pisarz, który stworzył „Cheruba”, składającą się z kilku tomów serię opowiadającą o wyczynach nastoletnich szpiegów. Książki te cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem młodszych czytelników. To właśnie z myślą o nich autor postanowił wydać kolejne tomy opowiadające o (jakżeby inaczej) przygodach walecznych nastolatków. I tak powstała seria „Agenci Hendersona”.

„Sekretna armia” jest trzecią częścią nowego dzieła Roberta Muchamore’a. Akcja powieści ma miejsce podczas II wojny światowej. Jak łatwo zauważyć, wszelkie wydarzenia zawarte w tej historii dzieją się o wiele wcześniej, niż te, które rozgrywają się w „Cherubie”. Co więcej, seria „Agenci Hendersona” ma za zadanie wyjaśnić tajemnice tych bardziej współczesnych części.

Trzeci tom skupia się przede wszystkim na problemach, jakie stają przed Charlesem Hendersonem i jego podopiecznymi. Żaden z brytyjskich dowódców nie bierze na serio chęci nastolatków do walki ani możliwości, które w nich drzemią. Jedynym sposobem zmiany tej sytuacji jest przejście odpowiedniego szkolenia i wykonanie niebezpiecznego zadania, które staje się „być albo nie być” jednostki.

Niewątpliwym sukcesem tej części jest to, że autor bardzo sprawnie lawiruje pomiędzy poszczególnymi wątkami i potrafi stopniować napięcie. W punkcie kulminacyjnym danego wydarzenia pisarz zaczyna nowy wątek, by po kilku stronach wrócić do przerwanej historii. Dzięki temu umiejętnie pociąga za sznurki naszych emocji.

Kolejnym dużym plusem „Sekretnej armii” brak czasu na nudę – czytelnik zostaje wciągnięty w wartką akcję. Od początku aż do końca dzieła stale coś się dzieje. Kiedy kończy się jedna przygoda, natychmiast zaczyna się kolejna. Nie ma czasu na zaczerpnięcie oddechu, tutaj wszystko mknie w zastraszającym tempie.

Bohaterami cyklu, poza kilkoma dorosłymi, są nastolatki, które w swoim życiu przeżyły więcej niż współczesna młodzież. Widmo wojny widać na każdej stronie powieści. Strach, chęć zemsty, determinacja – to właśnie tymi uczuciami przesiąknięta jest książka.

Na uwagę zasługuje kreacja dziecięcych bohaterów – każda z postaci jest unikatowa, ma swój niepowtarzalny charakter. Dzięki temu zabiegowi czytelnik jest w stanie utożsamić się z którymś z bohaterów. Mamy silnego, lecz okrutnego Luca, przebiegłą i troskliwą Rosie czy też walecznego oraz odważnego Marca. Jedyną osobą, która może budzić pewne wątpliwości jest Charles Henderson, dowódca jednostki. Czytelnikom może nie spodobać się jego podejście do żony. Zresztą kreacja małżonki szefa grupy też budzi pewne kontrowersje, gdyż jest przerysowana.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Bardzo krótkie rozdziały, prosty język i mnóstwo dialogów sprzyjają lepszemu odbiorowi powieści. Mocne, wręcz brutalne opisy nie spodobają się jednak każdemu, dlatego książka ta została skierowana do dzieci powyżej 12 roku życia.

„Sekretną armię” polecam przede wszystkim fanom wcześniejszych powieści Roberta Muchamore’a, jako że w owym cyklu rozwiązanych zostanie kilka zagadek, które pojawiają się w „Cherubie”. Jednak nie tylko stałym czytelnikom spodoba się ta powieść. Każdy, kto lubi wartką akcję i dreszczyk emocji znajdzie, tutaj coś dla siebie.

Agenci Hendersona #3 - Sekretna Armia

Autor: Robert Muchamore
Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: Henderson's Boys: Secret Army
Rok wydania oryginału: 2010
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323775454
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus