Recenzja książki "Obwiniona"

Autor: Zunia
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
5 listopada 2011

W dniu, w którym rozpocząć się ma głośna rozprawa rozwodowa Terrance’a i Samanthy Wyler, opiekunka do dziecka znajduje ciało niedoszłego rozwodnika. Samantha w tym czasie udaje się do zaprzyjaźnionego adwokata z… narzędziem zbrodni – kuchennym nożem – zawiniętym w ściereczkę w biało-czerwoną kratkę. Jako że nie chce wyjawić swojego alibi, a wszystkie dowody zdają się wskazywać na nią (łącznie z pogróżkami, które wysyłała mailowo Terrance’owi), zostaje oskarżona o zabicie męża. Czy przysięgli uznają ją winną morderstwa z premedytacją? A może bez premedytacji? I czy w ogóle zabiła? Na to ostatnie pytanie odpowiedzi szukają prowadzący sprawę detektyw Ari Greene i oficer Daniel Kennicott.

„Obwiniona” to druga powieść kanadyjskiego pisarza i adwokata Roberta Rotenberga, a zarazem druga część przygód Greene’a i Kennicotta. Fama głosi, że Rotenberg jest jednym z najlepszych prawników w Toronto. Tego nie wiem. Po lekturze „Apartamentu 12A” i „Obwinionej” mogę jednak stwierdzić, że nawet jeśli nie jest to prawdą, to z pewnością jest jednym z najlepszych w innej dziedzinie: pisaniu kryminałów.

Książki Kanadyjczyka czyta się z prawdziwą przyjemnością: wyróżniają się błyskotliwym poczuciem humoru i inteligencją, wciągają od pierwszego akapitu i aż do ostatniego nie pozwalają złapać głębszego oddechu. Do tego, co ważne, pisarz nie idzie na łatwiznę. Oferuje czytelnikom zróżnicowaną narrację (z punktu widzenia różnych postaci – czasem zupełnie nieistotnych), za pomocą której udaje mu się odmalować wielokulturowy i wieloklasowy portret wielkomiejskiego społeczeństwa, a która – dodatkowo – ułatwia mu zdynamizowanie fabuły.

„Obwiniona”, w porównaniu z „Apartamentem 12A”, jest książką bardziej statyczną – Rotenberg nawiązuje w niej bowiem do tradycji thrillera prawniczego. Znaczna część akcji rozgrywa się zatem na sali sądowej. Autor nie nudzi jednak cytowaniem stenogramów. Wybór takiej formy narracji pozwala mu raczej na zaprezentowanie zasad i kuluarów rządzących kanadyjskim systemem sądownictwa. Brzmi nudno? Nie pod piórem Rotenberga! Jeśli nie wierzycie, przekonajcie się sami.

Obwiniona

Autor: Robert Rotenberg
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: The Guilty Plea
Liczba stron: 424
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376488240
Cena z okładki: 36 zł


blog comments powered by Disqus