Robert Sheckley

Ur.: 16 lipca 1928 , Brooklyn / Nowy Jork / USA
zdjęcie

Amerykański pisarz science-fiction. Używał pseudonimów Phillips Barbee oraz Finn O'Donnevan.

Urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku, ale dorastał w New Jersey. W latach 1946-1948 służył w amerykańskim kontyngencie sił pokojowych ONZ podczas konfliktu w Korei. Następnie studiował na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku. Od 1951 roku zaczął publikować swoje opowiadania fantastyczne w różnych magazynach, głównie w "Galaxy", zdobywając szybko polpularność i uznanie czytelników oraz krytyki.

W 1983 roku Robert Sheckley otrzymał za opowiadanie Suplikant w kosmosie (Suppliant in Space) nagrodę Jupitera.

Opowiadanie Siódma ofiara (Seventh Victim) stało się kanwą filmu Dziesiąta ofiara, znanego również pod oryginalnym hiszpańskim tytułem La Decima Vittima. W filmie występowali Marcello Mastroianni oraz Ursula Andress. Powstała również powieść pod tytułem (The Tenth Victim - 1966).

Film z 1992 Freejack z udziałem Micka Jaggera, EmilioEsteveza, Rene Russo, oraz Anthony Hopkinsa inspirowany był powieścią Korporacja "Nieśmiertelność" (Immortality Inc.).

Sfilmowano także opowiadanie Cena ryzyka (A stawką jest śmierć).

W latach siedemdziesiątych Sheckley przeniósł się na hiszpańską wyspę Ibizę. Powrócił potem do Nowego Jorku jako redaktor magazynu "Omni". Później kontynuował pracę pisarską w swoim domu w Portland w Oregonie.

Oficjalna strona: www.sheckley.com

biografia za: Wikipedia.pl
blog comments powered by Disqus