Hej, ho, budować by się szło! – recenzja książki "Uwaga, budowa!"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
20 grudnia 2011

Jak się projektuje i buduje dom? Tak brzmi nie tylko podtytuł tej niezmiernie ciekawej publikacji, ale również pytanie, jakie często zadają żądne wiedzy maluchy (starsze i młodsze), które przestał już fascynować tylko sam ruch potężnych budowlanych machin. I oto proszę – wszytko w jednym miejscu: budowa od fundamentów po wykończenie.

Na kilkunastu planszach książki uczestniczący w budowie swojego nowego domu Marek przedstawia kolejne etapy projektowania i prac prowadzonych przez ekipę. Oczywiście, robi to ze swojego punku widzenia, swoim „młodym” językiem. I tak krok po kroku dom pnie się w górę, a my poznajemy rozmaitość podejmowanych przy tym działań, wykorzystywanych środków technicznych, narzędzi, materiałów, rozwiązań. Ale to nie wszystko.

Każda kolejna strona zawiera coś, co dzieci lubią najbardziej – małą „skrytkę” w postaci zagiętej karty. Znajdują się tam dodatkowe informacje i szczegóły, dla „wtajemniczonych”, czyli dla czytelników starszych bądź po prostu rozumiejących już nieco więcej z omawianych kwestii. Wszystko, rzecz jasna, ilustrowane kolorowymi, żywymi obrazkami.

„Uwaga, budowa!” to bardzo pożyteczna, pouczająca lektura edukacyjna, mogąca stanowić prawdziwy zaczyn pogłębionego zainteresowania sprawami techniki i organizacji pracy. Wszak ze znajomością ich zasad u nas, szczególnie u ludzi młodych, bywa nie najlepiej. Tymczasem tutaj cały złożony przecież proces tworzenia kilkukondygnacyjnej konstrukcji, jej wyposażenia i zagospodarowania, wraz z otoczeniem, jawi się, jako prosty, jasny i przejrzysty.

I co jeszcze ważne – książkę wydano przy finansowym wsparciu firmy techniczno-budowlanej Nickel. Nie znaczy to, że bez owego wsparcia nie ukazałaby się wcale, byłaby jednak znacznie droższa. Warto ten fakt podkreślić tym bardziej, że pojawienie się sponsora nie oznacza nachalnego epatowania czytelnika tym faktem, ale skromną obecność jego logo na niektórych planszach. To naprawdę znakomity przykład owocnej współpracy, ze wszech miar godny naśladowania.

Uwaga, budowa! Jak się projektuje i buduje dom

Autor: Heike Ossenkop, Ferenc B. Regös, Rolf Toyka
Tłumaczenie: Emilia Kledzik
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 32
Format: 228 x 295 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788372785909
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus