Recenzja książki "Wilcza krew, smoczy ogień"

Autor: Bohumil Novak, Katarzyna Kasperek
11 grudnia 2006

Kto był na Falkonie ten wie, co o swojej prozie, a przede wszystkim o nowej książce, Wilcza krew, smoczy ogień mówił sam autor. Dla niego była to zapewne wystarczająca zachęta do tego, by kupić i przeczytać ten zbiór opowiadań. A kto nie był, ten po zapoznaniu się z tym tekstem, powinien sięgnąć po naprawdę dobrą prozę w wykonaniu Romualda Pawlaka, w jej najnowszej odsłonie.

Jak na okładce napisał Jacek Komuda (a jego opinia może być dodatkową zachętą, wszak pisarz to niepośledni), książka ta to podróż poprzez "wszystkie kręgi średniowiecznych piekieł". Każde z opowiadań  przenosi nas w inny świat, w inną kulturę i inny czas, pokazując różnych bohaterów: od bizantyjskiego cesarza, przez Wielkiego Mistrza Zakonu św. Jana, po zagubionego żeglarza z czasów podboju Nowego Świata. Każda z tych postaci jest tak realna i bliska czytelnikowi, że czytając tekst zaczyna on przeżywać jej porażki i radości, czuje jej wściekłość i ulgę, cieszy się z nią gdy wychodzi cało z  opresji. A w końcu, dzięki temu, że autor zminimalizował niemal do zera dystans pomiędzy czytelnikiem a bohaterem, każdy z nas wchodzi w głąb tekstu, czuje się tak, jakby wszystkie wydarzenia rozgrywały się dookoła niego. Może także niemal  utożsamić się z postacią, która jest przecież  całkowicie fikcyjna.
Jest to nie lada sztuka, którą do tej pory opanowali nieliczni autorzy! Brawo!

Oprócz czystej przyjemności z czytania książki, autor dodatkowo daje nam  jeszcze coś bezcennego. W świecie, w którym wszyscy jesteśmy zabiegani i śpieszymy się gdzieś, po coś, autor pozwala nam na  chwilę zwolnienia, wytchnienia, na prawdziwą refleksję. Nad historią i ludźmi, którzy ją tworzyli, nad życiem i jego przemijaniem, nad wyborami, których dokonujemy na co dzień. Można powiedzieć, że najnowsze dzieło Romka Pawlaka to w najlepszym wydaniu fantastyka historio - filozoficzna!

Warto także  wspomnieć o szacie graficznej tego "cacka”. Mało jest książek wydawanych  tak starannie i efektownie. Fantazyjny krój czcionki, ozdobniki, sugestywne ilustracje Jana Marka, a nade wszystko okładka autorstwa Grzegorza Krysińskiego - to wszystko pomaga w odbiorze tekstu i wzmacnia wymiar przekazu autora.

Podsumowując: Zbiór tych opowiadań jest jak wyśmienity obiad w dobrej restauracji. Przyrządzony  przez doskonałego kucharza, pięknie podany, wspaniale przyprawiony i smakujący tak, że nie ma się ochoty go  kończyć i przestać być głodnym!

Wilcza krew, smoczy ogień

Autor: Romuald Pawlak
Ilustrator: Jan Marek
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 11/2006
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
Liczba stron: 280
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-60505-15-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł


blog comments powered by Disqus