Robespierre: Terror w imię cnoty

patronat gildii
okładka
Autor: Ruth Scurr

Wielki Nieprzekupny, który zapisał się pamięci jako krwawy tyran. Niezłomny idealista, który skąpał Francję we krwi, by urzeczywistnić marzenie o świecie, gdzie rządzi cnota. Obrońca pokrzywdzonych, który sterroryzował cały naród. Zażarty przeciwnik kary śmierci, który posłał tysiące ludzi pod nóż gilotyny.

Jego historia jest historią rewolucji. Jego życie było jej życiem, jego śmierć - jej śmiercią. Maksymilian Robespierre od pierwszych dni swojej politycznej kariery całkowicie oddaje się rewolucji. Nie ma dla niego ofiar zbyt wielkich, by ją ratować. Na szafot wysyła wszystkich podejrzanych o knowania. Wszędzie wietrzy spisek i zdradę. Z jego rozkazu giną niewinni ludzie i kolejno jego przyjaciele. Na jego rozkaz place Paryża spływają krwią i tylko on wie, kiedy nastąpi koniec rzezi - kiedy zapanuje powszechna szczęśliwość. Jego obsesyjny lęk przed wyimaginowanymi wrogami przeradza się w paranoję. Francją rządzi już nie oświeceniowy idealista, lecz szaleniec. Wreszcie miara się przebiera. Robespierre zostaje aresztowany i ścięty, w imię hasła, które sam głosił: „Śmierć tyranom!"

Dlaczego nieśmiały student prawa stał się żywym ucieleśnieniem terroru? Jaki naprawdę był Maksymilian Robespierre? Krwiożerczy despota czy bezinteresowny obrońca republiki? Człowiek opanowany niepohamowaną żądzą władzy czy bezkompromisowy wyznawca wzniosłych zasad? Pierwszy współczesny dyktator czy pierwszy współczesny demokrata? Jego fascynująca i mrożąca krew w żyłach historia to malowana krwistoczerwoną barwą opowieść o tym, jak dobre intencje przeradzają się w potworne czyny. Jak z ideałów rodzi się fanatyzm.

Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2008
Tytuł oryginalny: Fatal Purity – Robespierre and the French Revolution
Wydawca oryginalny: Chatto and Windus
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 336
Format: 168 x 241 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788324132003
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,80 zł


blog comments powered by Disqus