Geniusz czy szarlatan? – recenzja książki "Dziennik geniusza"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Bool
24 lutego 2011

Geniusz czy szarlatan? To pytanie pozostaje i pewnie pozostanie już bez odpowiedzi w odniesieniu do jednej z najbardziej frapujących postaci świata sztuki XX w. Jedno jest pewne – sławny. Któż bowiem nie słyszał o Salvadorze Dalim? Któż nie chce otrzeć się o geniusz, zagłębić w niedostępne zakamarki osobowości budzącej wciąż namiętne spory i kontrowersje? Stąd też nieustająca popularność ciągle wznawianego „Dziennika geniusza”, który, jak twierdzą zwolennicy, odsłania rąbek tajemnicy nieosiągalnej dla „prostaczków”, bądź, jak utrzymują sceptycy, stanowi kolejną wielką mistyfikację, przygrywkę dla autopromocji mitomana.

Jedno jest pewne: ekscentryzm – czy zamierzony, czy też „przy okazji” – to słowo klucz, motto całego życia Dali'ego – tak prywatnego, jak i zawodowego. Prowokował, a jednoczesne nasycał swe dokonania dużą doza mistycyzmu. Tylko on, człowiek wielu talentów, umiejący łączyć sztukę użytkową z bardzo wyrafinowaną, skierowaną wyłącznie do wtajemniczonych, mógł stworzyć swe wyjątkowe malarstwo „paranoiczno-krytyczne”.

W „Dzienniku geniusza” opowiada o swojej codzienności, postrzeganiu rzeczywistości, spotkaniach z różnymi ludźmi, o dziełach sztuki. Wykazuje przy tym olbrzymia inteligencję, zaskakujący humor i spory ekshibicjonizm. W każdym przejawie życia i twórczości zdradza skłonność do eksperymentowania, odchodzenia od banalności. Jest pełen sprzeczności, jest gwiazdą, jest bogaty, a mimo to popularność czy dobrobyt nie wpływają destrukcyjnie na jego życie osobiste, nie odbierają trzeźwości jego wielkiemu zmysłowi biznesowemu..

Obojętnie jak patrzeć na postać Dali'ego, jeśli chce się zgłębić jego inspiracje, natchnienia, sposób odczuwania i życie, przed lekturą „Dziennika geniusza” nie sposób się obronić. Tym bardziej, że to także po prostu znakomita literatura.

Dziennik geniusza

Autor: Salvador Dali
Wydawnictwo: Książnica
Wydanie polskie: 6/2009
Liczba stron: 312
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-245-7721-7
Cena z okładki: 24,9 złblog comments powered by Disqus