Lewiatan #1 - Księga pierwsza

patronat gildii
okładka
Autor: Scott Westerfeld
Ilustrator: Keith Thompson

W alternatywnej przeszłości Europa zmierza ku światowej wojnie. Mocarstwa pod przywództwem Niemiec stworzyły armię potężnych bojowych maszyn.  Ich przeciwnikami są angielscy Darwiniści i wyhodowane przez nich niezwykłe żywe organizmy.

Na pokładzie „Lewiatana”, gigantycznego powietrznego okrętu-wieloryba, służy nastoletnia Deryn Sharp. Odważnej, utalentowanej i uwielbiającej latanie dziewczynie udało się podstępem dostać do brytyjskich Sił Powietrznych. Gdy Deryn odbywa swój pierwszy bojowy lot, następcy austro-węgierskiego tronu, księciu Aleksandarowi, po zabójstwie rodziców ledwo udaje się uciec przed zamachowcami. Alek, walcząc o życie, może liczyć jedynie na kilku zaufanych towarzyszy i cud techniki, kroczącą bojową machinę. Uciekinierzy napotykają na swojej drodze zestrzelonego „Lewiatana” i Deryn. Losy dwojga bohaterów, których różni niemal wszystko, niespodziewanie się przecinają.  To początek ich wspólnej drogi, na której Deryn i Alek przeżyją niezwykłe przygody w świecie zaludnionym przez niesamowite stwory, zadziwiające maszyny, wiernych przyjaciól i śmiertelnych wrogów.

Scott Westerfeld (ur.1963) to amerykański pisarz i autor muzyki. Na swoim koncie ma pięć powieści SF i kilka serii książek dla młodzieży, z których polski czytelnik zna m.in. powieści Brzydcy, Śliczni i Wyjątkowi. Lewiatan to książka z gatunku steampunk, łącząca wydarzenia z przeszłości z elementami przyszłości. Autor zdobył za nią dwie prestiżowe nagrody: Locus oraz Aurealis dla najlepszej książki fantastycznej dla młodzieży w 2009 roku. Seria "Lewiatan" została sprzedana już do 11 krajów.

*  *  *

"Lewiatan jest tak niesamowicie odjechany! Mogę potwierdzić, że cały wielki rozgłos wokół tej książki jest jak najbardziej uzasadniony. To opowieść wypełniona po brzegi akcją, z wykreowanym z niezwykłą wyobraźnią steampunkowym światem, dwojgiem bardzo sympatycznych bohaterów i wspaniałymi ilustracjami. Gorąco polecam zarówno młodszym, jak i dorosłym czytelnikom.Ocena: 9/10 - diabelnie blisko perfekcji".

Thebooksmugglers.com

"Czy nie byłoby odjazdowo, gdyby w pierwszej wojnie światowej genetycznie zmodyfikowane zwierzęta-mutanty walczyły z napędzanymi parą kroczącymi machinami? Odpowiedź brzmi: Tak, byłoby totalnie odjazdowo"

The New York Times

Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 4/2011
Tytuł oryginalny: Leviathan: Leviathan
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 424
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7510-589-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus