1945. Polowanie na niemieckich naukowców

patronat gildii
okładka
Autor: Sean Longden

Historia tajnej, elitarnej jednostki, która zainspirowała Iana Flemminga!

Sean Longden, wybitny pisarz w dziedzinie historii wojskowości, który potrafi odkrywać brakujące fragmenty historii II wojny światowej, mając dostęp do nieupublicznianych wcześniej dokumentów i kluczowych postaci ówczesnych wydarzeń, jako pierwszy opowiedział światu historię T-Force.

Przypomina o operacjach, dzięki którym zachodni alianci zdobyli tajemnice wojskowe i przemysłowe III Rzeszy. Jednostce T-Force udało się też przechwycić wybitnych niemieckich naukowców, m.in. Helmuta Waltera – specjalistę od okrętów podwodnych, Maksa Kramera – wynalazcę zdalnie kierowanych bomb Fritz X i Henschel 293, oraz profesora Ottona Hahna – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, który dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie rozszczepienia jąder.

Książka zawiera wiele fascynujących historii m.in. o tym, jak nieuzbrojony major, bohater spod Arnhem, mimo zakazu alianckich dowódców przemierza wrogi kraj, aby w przemoczonym mundurze i z nogą w zaplamionym gipsie stanąć przed akademią marynarki wojennej w Kilonii i zażądać poddania się miasta, w którym stacjonuje 40.000 niemieckich żołnierzy. Co najdziwniejsze, udaje mu się i dzięki temu Dania i zachodni Bałtyk nie wpadają w ręce Rosjan.

Świat na dziesięciolecia zapomniał o dokonaniach tych bohaterów – czas przywrócić im należną chwałę. Chwilami trzeba przerwać lekturę i przypomnieć sobie, że czyta się książkę historyczną, a nie przygody agenta 007.

Wydawnictwo: RM
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2013
Tytuł oryginalny: T Force: The Race for Nazi War Secrets 1945
Wydawca oryginalny: Constable
Rok wydania oryginału: 2009
Seria wydawnicza: Sekrety historii
ISBN-13: 978-83-7773-099-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus