Herrenvolk

okładka
Autor: Sebastian Uznański
Okładka: Dariusz Kocurek

Herrenvolk to powieść, w której historia podlega błyskawicznym i gigantycznym przemianom. Poznajemy oniryczną wizję nazistowskiej Germanii, którą współtworzy jej główny bohater - Artur Sosnowski - człowiek z XXI wieku, przypadkowo trafiający do świata pogrążonego w szaleństwie II wojny światowej, prosto w ręce nazistów. Przywódcy hitlerowscy umiejętnie wykorzystują go do walki z wrogiem, dzięki czemu potęga III Rzeszy rośnie, a szaleństwo osiąga nieobliczalne rozmiary. W tym świecie ludzie posługują się kłamstwem po mistrzowsku z równą swobodą, jak my oddychamy, a piękne kobiety potrafią być bardziej niebezpieczne niż pancerne armie.

Jednak nie to jest najważniejsze. Uznański skupia się bowiem na człowieku wrzuconym w tryby historycznej maszynerii. Przedstawia dramat wewnętrzny Artura targanego wątpliwościami, dokonującego niełatwych wyborów, by przetrwać, i rozpaczliwie poszukującego miłości. Czy ją znajdzie, a jeżeli tak, czy będzie miał świadomość, jak wysoką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Podążmy za bohaterem w tej mocnej, poruszającej powieści, najlepszej w dorobku Sebastiana Uznańskiego. To fantastyka, jakiej nie powstydziliby się Philip Dick, twórca Człowieka z Wysokiego Zamku, czy Jacek Dukaj autor Xavrasa Wyżryna.

Sebastian Uznański - Rocznik 1977. Psycholog z wykształcenia, krakowianin, jeden z najciekawszych młodych twórców fantastyki, opublikował dotychczas ponad trzydzieści opowiadań na łamach czasopism branżowych. Zadebiutował opowiadaniem Nie kupujcie lalek Barbie ("SF" nr 15\2002). Rozgłos przyniosło mu dopiero socjologiczne opowiadanie Cerebro i elfka ("SF" nr 31\2003), w którym znalazły swe odbicie społeczne dylematy współczesności. Publikował min. na łamach, "Nowej Fantastyki", "Fantastyka WS" "Czas Fantastyki", "SF", "SFFH", "Magazyn Fantastyczny""Ubik", "Fantasy". Zainteresowany psychologią kultury śledził głębokie warstwy dzieł literackich i filmowych w "UBIKU" - prowadził stałą rubrykę "Według Uznania", odkrywający mroczne tajniki ludzkiej duszy, demaskujący polityczne i społeczne układy Świt czarnego słońca przyniósł mu nominację do nagrody Nautilus edycja 2005. Gościnnie "NF" 2/2004 (o: "Władca Pierścieni"). Tekst "Zagubiona dusza" wszedł w skład zbioru "Młode wilki - mistrzowie fantasy", opowiadanie "Ważniejsza sterowna" znaleźć można w "Wizjach alternatywnych 5". Mikropowieść "Matka gromów" została wybrana do antologii tematycznej "Fabryki Słów" a "Zabójcze mózgi atakują" znalazły się w "Przedświcie". Szokująca "Mesjanka" była pierwszym tekstem opublikowanym przez dział literacki prestiżowego pisma "Czas fantastyki". "Świt czarnego słońca" zdobył uznanie Czytelników i przyniósł nominację do nagrody Nautilus edycja 2005. W 2006 roku Wydawnictwo Dolnośląskie opublikowało jego pierwszą powieść "Żałując za jutro" w serii Behemot.

Wydawnictwo: FOX Publishing
Miejsce wydania: Rzeszów
Wydanie polskie: 7/2011
Liczba stron: 448
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788393045235
Wydanie: I
Cena z okładki: 38 zł


blog comments powered by Disqus