Encyklopedia dla pasjonatów. Recenzja "LEGO Star Wars. Encyklopedia postaci"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
6 kwietnia 2016

Z rzadka zdarza się, aby na polski rynek trafia książka aż tak zaangażowana. Zaangażowana w pasję, bo nie ma co kryć: LEGO Star Wars. Encyklopedia postaci nie jest publikacją dla laika. Wręcz przeciwnie, to prawdziwa skarbnica wiedzy dla zagorzałych fanów Gwiezdnych wojen, szczególnie w wydaniu LEGO.

Encyklopedia stanowi przegląd wszystkich bohaterów sagi pojawiających się w zestawach LEGO Star Wars od początku istnienia linii, a więc od 1999 roku. Uszeregowano je w kolejności pojawiania się w filmach - według oficjalnej chronologii. Tak więc ich parada zaczyna się od figurek z Mrocznego widma i poprzez obie filmowe trylogię, przechodzi przez zaliczone do kanonu seriale animowane, by na końcu dotrzeć aż do Legend, które jak się okazuje w LEGO też swój udział mają (20 minifigurek!). Chronologiczne uszeregowanie nie przeszkadza w wyszukaniu potrzebnych informacji, gdyż na końcu opracowania umieszczono obszerny indeks wszystkich opisanych postaci.

Każdemu bohaterowi przypisano jedną stronę. Na niej, prócz szczegółowej, dużej grafiki z widocznymi w powiększeniu detalami, zawarto metryczkę, historie minifigurki wraz z opisanymi wersjami i wariantami oraz krótką charakterystykę zestawu, w którym się pojawiła. Zwykle kilka zdań osadza ją też w akcji filmu, co niezwykle istotne przy postaciach naprawdę egzotycznych, a takich tu nie brakuje. To szczegóły ciekawe tak dla lego-maniaków, jak i zwykłych fanów Gwiezdnych wojen. Ta wiedza bowiem dla oglądających tylko filmy (nawet uważnie) pozostaje niedostępną bez takiego właśnie uzupełnienia.

Poziom szczegółowości informacji klockowych zachwyci lego-starwarsowych nerdów. Innych zaś może odrobinę przerazić... Albowiem detale o nadrukach i zmianach ilości elementów w poszczególnych wersjach mogą niekiedy przytłoczyć. Która postać i kiedy otrzymała nową głowę? Jaką unikatową część wyprodukowano tylko dla jednego bohatera? Z ilu elementów składał się pierwotnie, a z ilu obecnie Sebulba? Ile jest odmian LEGO droidów protokolarnych? Prawda, że jest to wiedza na wyższym poziomie wtajemniczenia?

Encyklopedia jako potężny zbiór - w obecnej edycji uzupełniony i rozszerzony - obejmuje, bagatela, 280 postaci! Kończy się jednak na roku 2015, z którego pochodzi edycja oryginalna. Siłą rzeczy recenzowana pozycja nie uwzględnia zestawów najnowszych, zwłaszcza tych związanych z Przebudzeniem Mocy. Są tu już natomiast Rebelianci. Ostatecznie, w porównaniu z edycją poprzednią, wydaną u nas w roku 2013, nowa obejmuje ponad 70 nowych postaci.

Wisienką na torcie tomu jest dodana doń specjalna figurka Lego, Tym razem jest to Boba Fett w cokolwiek mylącym na pierwszy rzut oka, białym mandaloriańskim pancerzu. Jest to minifigurka o tyle ciekawa, bo zgodna z wczesnymi projektami postaci do Imperium kontratakuje, zgodnie z którymi najsłynniejszy łowca nagród w odległej galaktyce nosił białą zbroję.

Lektura to potężna i porażająca ogromem wiedzy, która jednakże nie każdemu fanowi sagi się przyda. Tym wszakże, którzy połknęli bakcyla LEGO zapewni ona długie godziny pochłaniania wiedzy tajemnej o historii minifigurek, a także dumania, ileż to jeszcze do pełnej, upragnionej kolekcji ich braknie.

LEGO Star Wars - Lego Star Wars. Encyklopedia postaci

Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Ameet
Miejsce wydania: Łódź
Wydanie polskie: 1/2016
Tytuł oryginalny: LEGO Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded
Wydawca oryginalny: DK Children
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 240
Format: 23.4 x 28.2 cm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788325320362
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,99 złblog comments powered by Disqus