Kusząca Ciemna Strona - recenzja "Star Wars. Strzeż się Sithów"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Hagath
3 lutego 2013

 

Sith jest dziki, Sith jest zły, kto spotyka nagle Sitha ten w kosmos prędko umyka… Takie wrażenie odnieśli niewątpliwi młodzi widzowie Mrocznego Widma po pierwszym starciu Dartha Maula z Qui-Gon Jinnem. Potem jeszcze umocnieni zostali w tym przekonaniu butą Tyranusa, podstępnością Sidiousa i okrucieństwem Vadera. A ostatecznie utrwali ich w nim książka autorstwa Shari Last.

Z szerszego spojrzenia na Sithów, a przede wszystkim zacierania jednoznacznej złej oceny w Expandend Universe, do Strzeż się Sithów nie przeniknęło praktycznie nic. Last hołduje przyjętej przez wydawnictwo Dorling Kinderley dla swej serii zasadzie: tylko to, co w sześciu filmach kinowych; edukacyjnie – zło pozostaje złem, a dobro dobrem. Choć tym razem pojawiają się pewne wyjątki.

Otóż w rzędzie kolejnych Darthów wymieniony zostaje Luke Skywaler. Czyżby anons jego przyszłych eksperymentów z Ciemną Strona? Wspomniana zostaje także postać twórcy Zasady Dwóch – Dartha Bane’a. Całkowicie zdumiewający jest natomiast opis gabinetów Wielkiego Kanclerza, w których miał on posiadać…centrum dowodzenia operacjami Sidiousa, a na półkach (sic!) kolekcję pamiątek po… Sithach! Jak to się ma do utajenia „drugiego oblicza” Palpaine’a, skoro stale otaczało go mnóstwo osób, w tym potężni mistrzowie Mocy? Niepojęte.

To wszystko nie zmienia faktu, iż Sithowie przez swą podstępność, knowania, przemoc i otwarty kult zła pozostają fascynujący. Pytania skąd się wzięli, kim naprawdę są, jakie są ich dążenia, a więc wiele „wypełniaczy” dla pojedynczych uwagi myśli rzucanych z ekranu, uczyni tę systematyczną lekturę ciekawą nie tylko dla zbieraczy ciekawostek.

Nastrój tajemniczości pogłębia także całe mnóstwo klimatycznych, barwnych, ale i mrocznych w swym przesłaniu zdjęć. Tym razem – o dziwo! – z wszystkich sześciu filmów w stopniu znacznie bardziej zrównoważonym niż w „siostrzanych” Tajemnicach Jedi czy Sekretach droidów.

Co ciekawe, autorka co jakiś czas „testuje” czytelnika (młodego – wszak do niego adresowana jest ksiązka) czy aby juz nie dał się uwieść „szybszej i łatwiejszej” stronie Mocy? Bo choć aspekt dydaktyczny całej serii DK nie jest nadmiernie nachalny, to jednak pojawiają się w niej wyraźne wskazówki ogólne o charakterze wychowawczym. I słusznie, bo źle byłby o tym zapomnieć, zważywszy na zasięg rażenia uniwersum SW.

Prosta, ale pouczająca książka dla początkujących poszukiwaczy odpowiedzi na pytania w filmach jedynie sygnalizowanych. Bez nadmiernego wnikania w detale, pomagająca ogarnąć materię serii filmowej tym, dla których „kanon” to już bardziej animowane Wojny klonów. To nowe pokolenie wkrótce „przejmie władzę”, a wujek Disney w tym mu niewątpliwie pomoże. Jakie miejsce wówczas zajmą Sithowie? Przyszłość jest mglista, a Moc, jak i książki takie jak ta, zawsze będzie mieć dwie strony.

Star Wars. Strzeż się Sithów

Autor: Shari Last
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2012
Tytuł oryginalny: Beware the Sith
Liczba stron: 96
Format: 200x260 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788323751755
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus