Długi marsz (okładka filmowa)

okładka
Autor: Sławomir Rawicz

Wiosną 1941 roku autor, 26 - letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do ,brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie maja mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel.

Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła so światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem Długi marsz pozostaje fascynującą opowieścią.

Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów.

*  *  *

"Autor jest poetą o duchu ze stali"

The New York Times

"Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności"

Los Angeles Times

W 2010 r. Na podstawie Długiego marszu powstała hollywoodzka superprodukcja - film p.t. The Way Back, zrealizowany przez wybitnego reżysera Petera Weira, z udziałem gwiazd światowego kina, m.in. Colina Farrella, Eda Harrisa, Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.

Wydawnictwo: Gord
Miejsce wydania: Gdańsk
Wydanie polskie: 2011
Tytuł oryginalny: The Long Walk
Rok wydania oryginału: 1956
Liczba stron: 270
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788393257447
Cena z okładki: 42,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus