Snorri Kristjansson "Miecze dobrych ludzi" oraz "I popłynie krew" - recenzja książek

Autor: Adam Tobojka
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
24 czerwca 2016

Przewidywalni wikingowie
 
Saga Walhalli to – na razie – dwutomowy cykl autorstwa Snorriego Kristjanssona, którego tłem są przemiany społeczne i polityczne w Norwegii X wieku. Jest to także świetny przykład na to, by nie zrażać się do cykli po średnio udanym pierwszym tomie.
 
Pierwszej części cyklu, Mieczy dobrych ludzi, nie można nazwać książką wybitną. Oto do  Stenviku, bogatego miasta kupieckiego w zachodniej Norwegii, przybywają dwaj młodzi mężczyzni – Geiri i Ulfar. Ich misja, polegająca na nawiązaniu kontraktów handlowych, szybko schodzi na dalszy plan:  otookazuje się, że miasto stoi na drodze szlaku wojennego młodego króla Olafa, który ogniem i mieczem wprowadza w granicach swoich ziem wiarę w Białego Chrystusa. Naprzeciw wojsk władcy stają oddziały wyznawców starych bogów, dowodzone przez wieszczkę Skuld. Obie armie pragną zdobyć Stenvik, a Geiri i Ulfar zostają uwikłani nie tylko w obronę miasta, ale także konflikty pomiędzy mieszkańcami miasta. 
 
Obiecujące zawiązanie fabuły niestety nie przekłada się na jakość całości. Opowieść jest przewidywalna, a brak większych wątków pobocznych stanowi zarówno zaletę, jak i wadę. Tempa  nie spowalniają kolejne fabularne odnogi, jednak ogólna „prostolinijność” przedstawionej historii sprawia, że nie możemy liczyć na skomplikowane zwroty akcji.  Wyraźnym celem autora było położenie nacisku na inne elementy – akcję i relacje między postaciami. I w tych elementach Miecze dobrych ludzi nie zawodzą.
 
Bohaterowie to najmocniejszy element powieści. Główny protagonista Ulfar i jego kuzyn Geiri to świetnie napisane postaci, niepozbawieni wad i słabości. Szereg bohaterów drugoplanowych, z kowalem Audunem i zielarzem Valgardem na czele świetnie przedstawia mentalność i pobudki, jakimi mogli się kierować mieszkańcy średniowiecznej Norwegii. Panteon postaci uzupełniają przywódcy armii, każdy kierujący się własnymi przekonaniami i działający – w swoim mniemaniu – w słusznej sprawie.
 
Kolejną mocną stroną książki są sceny batalistyczne. Walki opisane są szczegółowo, czuć dynamikę starć i najważniejsze – są odpowiednio krwawe.  Końcu w historii o wikingach nie może zabraknąć toporów rąbiących ciało na kawałki. Szkoda jedynie, że pod koniec Mieczy... autor niemal wyłącznie skupia się na ukazywaniu kolejnych bitew, przez co finał całej historii może zmęczyć; tym bardziej, że tło historyczne, dotyczące starcia dwóch kultur i rozgrywającej się przy tym wojny religijnej, pozostaje tylko tłem właśnie.
 
Po lekturze pierwszego tomu nie byłem pozytywnie nastawiony względem kontynuacji. Żadną miarą nie spodziewałem się, że I popłynie krew stanowić będzie lekturę o wiele bardziej wciągającą, niż poprzedniczka.
 
Fabuła rozwija wątki z pierwszej części sagi, śledząc poczynania bohaterów po bitwie o Stenvik. Nie wszyscy bohaterowie ją przeżyli: niektórych spotkała śmierć, innych – coś o wiele gorszego…
 
Forma Kristjanssona w I popłynie krew wyraźnie zwyżkuje. To, co kulało w jego pierwszej książce, tutaj zostało poprawione. Fabuła zabiera nas tym razem w podróż po półwyspie skandynawskim, pokazując o wiele więcej niż prowincjonalne miasteczko z fortecą. Postaci pierwszoplanowe nie są już tylko biernymi uczestnikami wydarzeń, posiadają własne cele i dążą do ich realizacji. W drugiej części sagi znajdziemy także więcej opisów kultury skandynawskiej, przez co całość opowieści nabiera tak brakującego w Mieczach... nordyckiego klimatu. Niezmienna pozostaje za to ilość krwawych bojów toczonych przez protagonistów – te Kristjanssonowi wychodzą zdecydowanie najlepiej.
 
Czy Sagę Walhalli można z czystym sumieniem polecić? Pomimo kilku potknięć pierwsza część potrafi przyciągnąć, zaś druga udowadnia, że autor  uczy się na błędach i udoskonala warsztat. Jeżeli tendencja zwyżkowa się utrzyma, to trzecia odsłona cyklu  zapowiada się niezwykle smakowicie.

Valhalla #2 - I popłynie krew

Autor: Snorri Kristjansson
Wydawnictwo: Rebis
Wydanie polskie: 10/2014
Liczba stron: 328
Format: 150 x 225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788378185666
Wydanie: 1
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus